Angličtina už od miminka

Na našem GoKids dni se můžete díky paní Michaele Nesměrákové začíst spolu s dětmi do krásných anglických knížek. A věřte nebo ne, ani u toho nemusíte moc umět anglicky. Tyto knížky jsou totiž dělané velmi interaktivně a pokud opravdu neumíte ani jedno anglické slovíčko, věříme, že spolu s dětmi porostete i vy. Michaela nám napsala její příběh o vnímání angličtiny už malým batoletem.

Často se synem jezdíme vlakem a když máme dlouhou chvíli, čteme si a prohlížíme si anglické knížky. Opakovaně se setkávám s překvapenými výrazy spolucestujících, když můj dvou a čtvrt letý syn, s přehledem v angličtině počítá nebo pojmenovává části těla, barvy nebo zvířátka.

To, že malé děti jsou jako houby a velmi přirozeně a rychle cizí jazyk přijímají, jsem věděla už v době, kdy jsem pracovala jako ředitelka česko – anglické montessori školky. V každodenní praxi jsem viděla i ty nejmenší batolata, která rozuměla jednoduchým pokynům rodilého mluvčí a byla schopna opakovat jednoduchá slovíčka.

Když jsem se stala maminkou, přála jsem si pro syna to stejné, aby se do kontaktu s angličtinou dostal co nejdříve. Ale jak? Nabízela se možnost najít si rodilého mluvčího nebo docházet na kurzy angličtiny pro nejmenší děti. Rodilý mluvčí byl nad naše finanční možnosti a kurzy angličtiny daleko anebo časově nedostupné.

Když hledáte a věříte, cesta se vždy najde.

A tak jsem potkala dětské knížky Usborne. Jednoduché, kreativní a interaktivní.

Najednou jsem měla pocit, že jednoduchou, hravou a přirozenou formou, můžu synovi kontakt s anglickým jazykem zvládnu zprostředkovat s pomocí těchto knížek i já sama.

Zkrátka si budeme číst!

Dnes po více než roce „pouhého“ čtení a knížek, syn anglicky do deseti počítá, zná barvy, auta, části těla a zvířata. Angličtiny se jako cizího jazyka nebojí a respekt ke knížkám, který si díky téměř každodennímu čtení vypěstoval, mě leckdy až dojme. Jako vedlejší, možná nakonec i daleko hodnotnější produkt tohoto našeho anglického čtení, je náš vzájemný vztah, který se nad společným čtením knížky buduje.

Když jsem se synem začínala, bylo mu 8. měsíců, nicméně pokud se nám poštěstí další přírůstek do rodiny, určitě začnu ještě dřív 😊

Knížky, které jsem pro vás vybrala na ukázku k mému představení jsou tyto:

FACES – nádherná černobílá/kontrastní knížka s tvrdými deskami už pro nejmenší miminka.
Frčí u nás dodnes. Dá se krásně kombinovat s ukazováním jednotlivých částí těla na těle rodičů nebo dítěte. Později může dítě části těla podle obrázků ukazovat samo na sobě a slovíčka opakovat.

THAT IS NOT MY – krásná série knížek s oblíbenými dětskými postavičkami a zvířátky. Knížka s velmi jednoduchým opakujícím se textem s tvrdými deskami a smyslovými povrchy, která zaujme i ty nejmenší prstíčky.

HIDE AND SEEK – zvířátka ze statku se smyslovými povrchy na tvrdém podkladě s otvíracími okénky pro malé zvídálky.

Těším se na vás a vaše děti v mém knižním koutku, kde si vybere jak batole, tak i školák.

 

Komentáře