Do jaké skupiny rodičů patříte vy?

⁄Našeho GoKids dne se zúčastní, jako i minulý rok, skvělá maminka Lucie Urbančíková, která tvoří a prodává skvělé pomůcky pod značkou MAMAfaktura, jež si vy i vaše děti hned zamilujete.

Nedávno jsem viděla velmi jednoduchý, ale neskutečně trefný kreslený „dvojobrázek“ s textem. Záměrně nepoužívám slovo „vtip“, protože podle mě je to trefné zachycení reality. Obrázek je situován do prostředí školení dospělých. Na prvním obrázku se lektor svého publika ptá: „Kdo chce změnu?“ Všichni v publiku se hlásí. Na druhém obrázku se lektor ptá: „A kdo se chce změnit?“ Všechny ruce jsou dole…

Mám možnosti

Proč mě tento „dvojobrázek“ tak zaujal? Neskutečně výstižně pro mě zachytil a hlavně pojmenoval to, s čím se setkávám u rodičů opravdu hodně často. Většina rodičů chce pro své děti to nejlepší možné vzdělání, víc možností pro rozvíjení jejich talentů. Úžasnou zprávou pro tyto rodiče je, že se takovéto možnosti začínají kolem nás nabízet čím dál víc, byť je někdy nutné hodně hledat. Ale možnosti tu jsou! Ať už je to vzdělávání dětí s prvky Montessori, inovativní přístupy k výuce angličtiny, matematiky, či čehokoli jiného.

Chci změnu

Jak ale souvisí tento „dvojobrázek“ s rodiči? Já osobně si proces rodičovského hledání toho nejlepšího vzdělání pro své ratolesti dělím do následujících fází:

(1) touha po změně a s tím související vyhledávání informací o možných nových cestách

(2) hlubší seznamování se s pečlivě vybranými variantami

(3) rozhodnutí pro jednu z těchto variant a přihlášení dítěte k danému typu vzdělávání

(4) odhlášení dítěte těsně před začátkem školního roku a jeho přehlášení zpět do „běžného“ vzdělávacího systému

Samozřejmě, že ten čtvrtý bod neplatí pro všechny. Ale bohužel pro hodně rodičů ano. Alespoň tak tomu je v mém okolí. Rodiče velmi hlasitě chtějí změnu a když už tu změnu mohou začít žít, vycouvají. A právě zmiňovaný „dvojobrázek“ mi vysvětlil, proč se k poslednímu čtvrtému bodu nakonec uchýlí tolik rodičů. Důvod se skrývá se v jejich obavě a neochotě vystoupit ze své komfortní zóny a naučit se něco jinak, než se to učili oni jako děti.

Mám odvahu

Taková je podle mě realita. Ale co s tím? Skrze tyto řádky chci dodat odvahu nám všem, ať se jako rodiče nebojíme změn a objevování nových přístupů k nám již dobře známým věcem. Je to přeci úžasný pocit mít tu moc změnit prostředí, ve kterém naše děti budou vyrůstat, co budou umět a jaký postoj zaujmou k životu. Nebo ne? Já sama si této možnosti neskutečně vážím, byť přiznávám, že to není vždy úplně lehké…

A kde podněty ke změnám a rozšiřování našich rodičovských obzorů hledat? Co třeba na letošním GoKids dnu! Budu tam i se svou MAMAfakturou a upřímně se MOC těším na setkání s vámi, rodiči, kteří hledáte inspirace v tom, jak být svým dětem tím nejlepším vzorem, partnerem i učitelem!

Článek napsala Lucka Urbančíková, MAMAfaktura.cz

Komentáře