První festival ekologických filmů

Ekologické filmy pro malé i pro velké až domů

V České republice právě probíhá unikátní projekt – první online festival ekologických filmů. Běží od půlky ledna do půlky února na stránkách Jíme Jinak, kterou provozují dvě maminky, kamarádky Eva a Helena. Hlavním námětem jejich stránek je zdravá strava pro děti a maminky. Eva a Helena si však uvědomují, že většina maminek nemá ponětí, kde a jak se potraviny, které kupujeme, vyrábí. Proto rozjely festival a v těchto týdnech můžete na jejich stránkách vidět 12 filmů z celého světa.

O jaké filmy se jedná

Dokumenty se věnují tématům spojenými s plýtváním jídlem, zemědělstvím, farmařením, konzumací masa, palmovým olejem, ztrátou rozmanitosti zemědělských plodin, městským zahradničením a dalším oblastem. Divákům pomohou zorientovat se  a lépe porozumět spletitým problémům dnešní doby. Promítané filmy zachycují různé aspekty výroby potravin ve světě a problémy, jež se objevují napříč kontinenty. Odhalují také provázanost naší každodenní spotřeby potravin se situací v rozvojových zemích. A co je snad nejdůležitější – nabízejí možné způsoby, inspirace a řešení jak se s těmito problémy vypořádat.

Zdarma až k vám domů

Online festival ekologických filmů je celý naprosto zdarma! Eva k tomu říká: „Asi se ptáte, jak je to možné, když posbírat informace, natočit filmy, sestříhat je a přinést až domů k divákům stálo spoustu úsilí mnoha lidí. Je to proto, že tvůrci a my všichni zúčastnění v projektu považujeme sdělení filmů za natolik zásadní, že jsme se rozhodli je sdílet zdarma – lidé zkrátka musí vědět, co se opravdu děje! Náš web je celý o tom, že jíst se dá jinak. Tak aby nám bylo dobře. A také tak, abychom neškodili přírodě a ostatním lidem. Každé sousto má za sebou příběh, který stojí zato vyslyšet!“

Jsou ekologické filmy vhodné pro děti?

Pokud jste rodiče, kteří se běžně s dětmi  baví o životním prostředí, o vlivu člověka na přírodu a planetu, třídíte odpady, šetříte vodou, řešíte, co jíte a jak se to vyrábí, pak jsou tyto filmy určitě vhodné pro dokreslení toho, o čem se s nimi hovoříte. Říká se, že jeden obrázek je víc než tisíc slov a tyto filmy jsou obrazových vjemů plné. Je samozřejmě smutné vidět zničenou přírodu nebo nešťastné rodiny, kterým velké firmy vypálily domy, jak to třeba v případě vzniku plantáží uvidíte v jednom z filmů. Nemá však cenu předtím zavírat oči a tvářit se, že vše, co si můžeme koupit, je dobré a nikomu to neškodí. Filmy naštěstí přinášejí i naději na řešení těchto situací a mnoho inspirace, jak i my jako jednotlivci můžeme přispět k tomu, aby se situace zlepšila.

Pakliže máte velmi citlivé děti, které vůbec nejsou zvyklé sledovat televizi a dokumenty, zvažte, které filmy jim pustíte a které nikoli. Výhodou online festivalu je, že si filmy můžete zrychleně přehrát a vyhodnotit, které jsou pro vaši rodinu vhodnější a které méně. Máte na to vždy celé dva dny – jeden v den premiéry a jeden v den reprízy.

 

Od jakého věku?

Obecně se dá říct, že filmy jsou vhodné pro děti od 10 ti let. Děti v tomto věku již obvykle mají velké povědomí o životním prostředí, o tom, že jídlo se někde vyrábí z rostlin, které někdo pěstuje apod. V tomto věku jsou schopny porozumět souvislostem a číst české titulky.  Ale jsou i děti podstatně mladší, které se o životní prostředí od malička zajímají, mají plno otázek a chtějí znát souvislosti.  Krátké filmy, jako třeba 26 minutový dokument Pomerančový džus, kyselá realita, jsou vhodné i pro menší děti. Nevadí, že neumí číst titulky, prostě uvidí, jak takový džus vzniká a vy jim můžete dovysvětlit, co se na obrazovce právě odehrává. Do budoucna si tak jistě ušetříte mnoho žádostí ze strany dítěte o koupi džusu v restauraci 🙂 A když už dítě ví, jak se vyrábí džus a že vlastně to, co kupujeme, má s původním ovocem jen velmi málo společného, snadno si pak umí představit, že podobně se to má i s dalšími kupovanými produkty.

Jak se na filmy s dětmi dívat

Tím se dostáváme k tomu, jak se na filmy s dětmi dívat, aby to pro ně mělo význam. Rozhodně nemá smysl dětí mladší 10 ti let posadit před televizi a odejít. Tyto dokumenty už ze své podstaty vybízejí k přemýšlení a diskuzi, možná i ke konkrétním krokům, které daná rodina může udělat. Navíc většina filmů není v českém jazyce a má titulky.

Proto se velmi přimlouvám za to, abyste si na film našli čas a posadili se před obrazovku společně s dětmi. Dlouhé zimní večery si o to přímo říkají. Pusťte přiměřeně dlouho část filmu, a pak děj zastavte. To je veliká výhoda domácího promítání. Zeptejte se dětí, jestli pochopily, co se zrovna odehrálo a jestli můžete pokračovat, nebo mají nějaké otázky. Dětem, které nejsou schopny sledovat děj a zároveň číst titulky, nebo dokonce ještě ani plynule nečtou, můžete vždycky po krátkém úseku zjednodušeně a zkrácené říct, co se zrovna odehrálo, co lidé ve filmu říkali. Můžete takto elegantně uzpůsobit komentář jejich věku. Řeknete třeba: „Ten pán říkal, že se bál, že když nebude na zeleninu dávat chemické postřiky, tak mu ji sežerou brouci. Ale zkusil to a teď má radost, že se to povedlo i bez chemie, že má pěknou zdravou zeleninu, která dobře chutná a je zdravá.“ Tomu bude rozumět i pětileté dítě, které by jinak slova farmáře těžko chápal

Po skončení filmu bude dobré nechat prostor pro povídání. Děti si budou potřebovat srovnat v hlavě myšlenky a budou mít jistě mnoho otázek, možná i nápadů na to, co by se mělo udělat. Dejte jim, prosím, prostor. Trpělivě je vyslechněte, podpořte je, aby mluvily a svými slovy shrnuly, o čem film pojednával. Zdržte se shazování jejich dětských, mnohdy naivních, představ. Citlivě jim vysvětlete, proč se ty věci dějí a že není tak snadné změnit celou společnost a její myšlení ze dne na den. Můžete se pak spolu pobavit o tom, co konkrétně ony mohou nebo nemohou v takové věci udělat, jak můžete přispět vy jako rodina.

Kdo ví, třeba to budou právě ony, kdo jednou zasednou v nějaké radě či vládě a budou schvalovat nebo zakazovat prodej bylinek, geneticky modifikovaných potravin, či necertifikovaných semen. Naše děti jsou naše budoucnost.

Pokud se budete na některé filmy dívat s menšími či většími dětmi, dejte vědět, na co jste se dívali, jak to probíhalo a co na to vaše děti a vaše rodiny.

Co ještě stihneme vidět?

Festival probíhá od 17.1. 2017 do 12.2. 2017 a v polovině února ještě dostanou diváci přehrát si znovu jakýkoliv film, který jim unikl nebo ho chtějí vidět znovu. Vstupenku si rezervujte zdarma. Zde najdete také ukázky z filmů, program festivalu a zde si film můžete zapnout kdykoli v den vysílání mezi 8:00 a půlnocí

Přejeme silné zážitky!

Komentáře