Jak zabavit děti a přitom uvařit oběd?

Protože na náš GoKids den letos zavítají i autorky první rodinné učebnice vaření, dovolím si zavzpomínat na dobu, kdy jsem se já snažila postarat nejen o své stravovací potřeby, ale zároveň i moje malé dcery. Pamatuji si na své první kuchařské pokusy s mojí prvorozenou dcerou, kterou jsem raději posadila k hračce, nebo položila na hrací deku a sama se „ztratila“ do kuchyně. Čili z jejího dohledu. Jaké bylo moje překvapení, když Barunka ve svém lezeckém umění zdolala cestu z obýváku do kuchyně a tím mi dala jasně najevo, že chce být přítomna všem těm kouzlům, pachům a zvukům, které se v kuchyni dějí. Vyčlenila jsem proto nějaké nadábí, se kterým mohla trénovat svůj sluch – boucháním o sebe navzájem. S mojí druhorozenou, Veronikou, už jsem byla krapet chytřejší a prostě jsem ji měla v kuchyni téměř od začátku, nechala ji dělat činnosti příslušné jejímu věku jako například vymazání formiček na mufflinky. Byla neuvěřitelně šťastná a nadšení z vaření a pomoci v kuchyni jí stále drží.

Malé naladění se na vaření s dětmi od samotných autorek rodinné učebnice vaření, Renaty a Karly, vám přinášíme v následujícím příspěvku.

Jak zabavit děti a přitom uvařit oběd?

Zapojte děti do vaření. Již roční dítě vám může pomoci s mytím zeleniny.  Například dejte dítěti na zem velký tác, misku s trošičkou vody a malý kartáček. Dítěti pak ukažte, jak může omývat bamboru, mrkev či jablko. Nalaďte se ale na to, že zelenina omytá nebude. Na rozdíl od nás – kdy sledujeme cíl, děti sledují proces. Baví je vodu zkoumat a dívat se, jak špína odchází ze zeleniny. Budou s vámi v kuchyni, vy budete mít přehled a užijete si čas spolu. Postupem času se naučíte dítě zapojovat do vaření více. A děti moc baví smysluplné vaření. Takto se dají zapojit i starší děti.

Vaření s sebou přináší mnohem víc, než jen dobrůtku na stole, je to skutečná praktická aktivita v prostředí rodiny, proto není potřeba děti z kuchyně vyhánět a rychle něco uvařit bez nich. Děti potřebují a chtějí být součástí opravdového života v rodině. To, co děláte Vy, chtějí dělat taky. Hrát si jen jako s hračkou někde opodál jim nestačí, chtějí s Vámi užívat reálné předměty, brát je do ruky, naučit se s nimi zacházet, chtějí vařit s Vámi 😊.

Během společného vaření se děti při správném vedení postupně osvobozují ze závislosti na dospělých, ale zároveň zůstávají v jejich společnosti. Děti si osahávají hranice svých možností, učí se komunikovat a spolupracovat ve skupině, učí se být vnímavější a citlivější k ostatním, učí se znát svoji cenu a umět ocenit sebe i druhé. Děti vnímají, že jejich práce je přínosná a smysluplná, že pomáhají ostatním a cítí se být důležité.

Rodinná učebnice vaření Julie, Robík a okurka

Učebnice nabízí praktické rady inspirované montessori pedagogikou, jak se dá vařit s velmi malými dětmi již od 1,5 roku.

Díky příběhu čtyřleté Julie v 1. části učebnice pochopíte, jak děti uvažují, protože mají zcela odlišné vnímání světa, nejsou to jen zmenšení dospělí.

Ve 2. části vás naučíme, jak zvládat 21 základních aktivit při vaření tak, aby děti vaření skutečně zvládly. Každá aktivita je detailně popsaná jak v textu, tak i na videu. Dospělý a dítě jsou na videu v živé interakci, můžete zde názorně vidět, jakým způsobem je dobré k dětem přistupovat a pracovat   s nimi. Je zde názorně také vidět prostředí, které je připravené na míru pro jejich fyzické i psychické možnosti dětí.

V 3. části učebnice nabízíme 30 receptů, které pak následně rodiče i děti společně začnou používat.

Rádi byste viděli vaření podle zmíněné učebnice přímo s vašimi dětmi v praxi? Přijďte na náš GoKids den a tuto šanci si rozhodně nenecháte ujít.

Komentáře