Kdy pořídit dítěti vlastní stoleček?

Už dnes bylo pozdě. To je odpověď na naši otázku v úvodu. Myslíme si, že by vám ji dala i paní Kateřina Vrbková, která vám na našem GoKids dni představí její skvělou inspirující knížku Na stolečku.

  

Když jsem připravila synovi první stoleček, byla jsem plná očekávání, zda ho bude sezení u něj bavit, zda u něj vydrží a zda ho vůbec zaujmou připravené předměty. Při každém novém stolečku jsem mohla sledovat upřímný úsměv a nenahraditelné jiskřičky v jeho očích. Od té doby, co se u nás doma objevil stoleček, se k němu Sebastián sám a rád vrací. Hrát si, pozorovat se v zrcadle, uklízet nebo svačit. Je to jedno z jeho neoblíbenějších míst u nás doma.“

Kdy tedy začít pracovat na stolečku?

Rodiče se mě často ptají, odkdy mohou s knihou pracovat. Aktivity a hry jsou určené pro nejmenší „stolovníky“. Všechno, co kniha obsahuje, jsou autentické aktivity i fotografie.

„U prvního stolečku bylo synovi zhruba něco kolem 6 měsíců. Zrovna se poprvé posadil.“

Všechny aktivity a hry jsou inspirované učením Montessori, podle kterého se učí děti v jeslích i školkách po celém světě. Je to tedy způsob vzdělávání, kterému rozumí naprosto jakékoliv dítě bez ohledu na jazyk, kterým na něj mluví jeho rodiče.

Podporujeme všechny smysly

Vždy se snažím, aby jakákoliv činnost nebo hra, kterou synovi připravím, podpořila všechny dětské smysly. Aby se naučil něco, co je pro mě už zcela automatické, a dávno jsem zapomněla, jak těžké bylo si to vštípit. Proto kniha obsahuje řadu praktických a hlavně jednoduchých, tematicky sestavených aktivit a her, díky kterým se mohou děti seznámit se zvířaty, barvami i tvary, dopravními prostředky… Všechny hračky a pomůcky, které jsme při hrách použili, máte většinou doma nebo se dají vždy jednoduše nahradit.

Soustředěnost, samostatnost

Hlavním cílem knihy je naučit i ty nejmenší děti soustředění a samostatnosti, rozvíjet jejich psychomotorické schopnosti a tvořit své vlastní světy přímo na stolečku.

„Sebík díky našim hrám poznal základní zvířata a naučil se jejich typické zvuky.“

Velmi se zdokonalil motoricky, a přestože se to nezdá, kolem stolečku toho také dost nachodil. Díky stolečkům také poznal prostor, například když jsme stavěli věže z různě velkých krabiček nebo je skládali vedle sebe podle velikosti. Mezi nejoblíbenější hry určitě patřila ta se zvuky, hudební stoleček je důkazem, že děti nepotřebují žádné noty!

Čas je vzácný

Když jsem připravovala kapitoly v knize, myslela jsem na všechny maminky, tatínky, prarodiče i chůvy, pro které by měla být kniha určená. Nemají moc času nebo spíš – čas, který mohou trávit čtením, je opravdu omezený. Kniha je určena pro čtenáře, kteří hledají kvalitní inspiraci a potřebují ji nasát opravdu rychle.Kniha není žádnou biblí, ale přála bych si, aby v ní všichni našli inspiraci, jak trochu jinak vyplnit společný čas s dětmi a doslova jim naservírovat sofistikovanou zábavu.Přijďte, vyzkoušejte a promluvte si se mnou právě o tom vašem stolečku. Těším se na vás na prima akci, GoKids den 2018.

Komentáře