Kreslené pohlednice jsou potěšením i zábavou

Kouzlo pohlednic je nepřekonatelné. To očekávání, to překvapení, když ve schránce najdete pozdrav od někoho, kdo si na vás vzpomněl, dal si tu práci s výběrem té správné pohlednice, napsal pár řádků, nalepil známku… V dnešní době to není již tak časté, a proto bychom tuto výjímečnost měli představit i našim dětem, které vyrůstají v době mobilních telefonů, emailů a sociálních sítí.

Paní Ladislava Martincová obyčejný pohled ještě vyšperkovala tím, že pohlednice sama nakreslila a navíc do každé z nich přidala úkol pro dítě, které ji dostane. Je to skvělý a jedinečný nápad, proto jsme ji také pozvali na náš den s GoKids.

Dobrý den, Laďko, kdy a kde vznikl nápad vlastnoručně kreslených pohlednic?

To si pamatuji úplně přesně. Tehdy v pátek večer, těsně před sobotním odjezdem na školku v přírodě naší Kačky a Elišky, jsem zjistila, že jsem zapomněla koupit pohledy. Sedla jsem tedy večer ke stolu a do 2 hod. ráno  jsem pohledy pro děti tvořila sama. Když je děti ráno viděly, byly nadšené! Od té doby jsme už pohledy nekupovali. Vždy jsem dostala za úkol, abych je udělala já, a děti si ještě vymyslely motiv. Čas šel dál a při procházce na jaře 2014 se mě Kačenka zeptala, proč naše pohledy nejde koupit třeba v papírnictví, proč si je nemůžou koupit i ostatní děti…

A tak v létě 2014 se zrealizoval můj pohledový nápad  a díky dcerce vznikly oficiálně Kreslené pohledy.

Učila jste se kreslit někde na kurzech anebo jste samouk?

Vždy jsem ráda kreslila. Mám vystudované oděvní návrhářství, jehož kreslení je nedílnou součástí. Ale na žádný kurz kreslení jako takový jsem nechodila. Považuji se za kreativní osobu a baví mě tvoření s dětmi.

Kde berete inspiraci pro tvoření pohlednic?

Začínala jsem svými nápady, ale jak děti rostly a už byly na jednodušší pohledy typu bludiště velké, vždy jsem s dětmi udělala „meeting“ a děti samy přicházely s tipy na pohled právě pro jejich věkovou skupinu. Proto mé tři děti s radostí nazývám „můj pracovní tým“.

A další, kdo se podílí na nových pohledech, jsou mí zákazníci či děti kamarádek. Každý, kdo má nápad na nový pohled, mi ho může napsat či udělat hrubý nákres svého nápadu. Pokud ho poté zrealizuji a vytisknu, má ode mne libovolný počet těchto pohledů zdarma.

Myslíte si, že děti, které dostanou váš pohled, hned pochopí, že mohou úkol na přední straně udělat? Tedy lépe řečeno psát do něj?

Já věřím, že ano. Ale tím, že není zvykem na běžné obrázkové pohledy kreslit, možná se některé děti zdráhají. Proto, pokud je čas a kupujete pohledy s dětmi, můžete je upozornit, že tyto Kreslené pohledy jsou jiné, a že kreslit, psát a doplňovat je naopak dovoleno. Že si tím vyplňováním můžou krátit čas třeba během poledního odpočinku.

Co dalšího můžeme ve vašem e-shopu najít?

Kromě pohledů pro děti od 3 – 14 let Vám můžu nabídnout i papírová kreslená prostírání, dřevěné pastelkovníky, plstěné panenky z ovčího rouna. Učím své tři děti přemýšlet pozitivně, proto vnikly i motivační textové obrázky. Nově i v černobílé variantě jako omalovánky.

Máte nějaké pohledy oblíbenější než jiné?

Ano mám a hned dva. Jsou to „Najdeš žížalce domeček?“ a „Bludiště – kdo kde bydlí“, protože to byly úplně první pohledy, které jsem nakreslila tehdy v noci, den před odjezdem dětí na školku v přírodě. Jen nebyly tak pečlivě a precizně nakreslené 😉

Můžete nám říct nějakou (vtipnou, poučnou, zajímavou) příhodu spojenou s malováním pohlednic a dětmi?

Asi ne vtipnou, spiš poučnou… Snažím se jít svým dětem příkladem. Učím je, že pokud něco chtějí, mají si za tím jít. A tak se snažím pohledy dostat do obchodů, trafik, knihkupectví atd. A děti vždy, když je beru na jarmark, moc rády pomáhají a vidím, jak jsou pyšné, že mohou pomáhat. Jsou vlastně součástí Kreslených pohledů, bez nich by pohledy nebyly.
Děti by si moc přály, aby mohly prodávat své věci – své pohledy, záložky, napsané příběhy atd. A já věřím, že jejich čas přijde. Vždyť už víte, jak to je s tím, jít si za tím, co chcete…

A na co se mohou děti těšit na vašem stánku na GoKids dni?

Samozřejmě, že na nakreslení vlastní pohlednice. To se přeci jen nabízí a moc ráda jim s tím pomohu.

Děkujeme za rozhovor. Těšíme se na setkání na GoKids dni.

 

Komentáře