Látky, knoflíky, dětské úsměvy… U Píďalky

Otevíráme knížku, avšak není z papíru, nýbrž z látky. Říká se jí v překladu „tichá kniha“. Proč? Protože není psaná, ale ušitá. Je to didaktická pomůcka pro malé děti, která hravou formou učí nejen svým obsahem a nápadem, ale hlavně rozšiřuje motorické dovednosti dítěte. Takové knihy a mnoho dalších didaktických pomůcek můžete vidět na našem GoKids dni, a to u stánku paní Jitky Chmelíkové, maminky dvou malých dětí, která se ve volném čase věnuje šití.

Dobrý den Jitko, můžete nám říci, kdy jste začala šít?

Dobrý den, šití se věnuji již od dětství, kdy jsem jako malá holčička oblékala své panenky. Následně jsem vystudovala Oděvní průmyslovku, ale oboru jsem se až dosud nevěnovala. Vše začalo až s narozením dcery, kdy jsem pro ni ušila svou první patchworkovou deku a polštář.

Kde vznikla myšlenka šití didaktických pomůcek pro děti?

Prvním velkým impulsem k tvorbě didaktických pomůcek bylo navštěvování kurzů GoKids Znakování se zpěvem a hrou a Poznáváme svět. V té době jsem se blíže seznámila se zásadami Montessori pedagogiky a chtěla jsem tak dceři vytvořit originální pomůcky, které zábavnou formou podporují smyslový rozvoj dětí. Současně se tak stala mou zákaznicí i lektorka Pavlína, které bych touto cestou chtěla poděkovat za skvěle vedené kurzy a podněty k tvorbě.

Vaše pomůcky jsou krásné a precizně provedené. Kde berete inspiraci a čas na vaše výrobky?

Inspiraci čerpám především při hrách s dětmi a pozorováním, jak se seznamují se světem a věcmi kolem sebe, jak vše zkoumají a zkouší.

S časem na šití už je to horší. Jsem maminka dvou úžasných dětí a tak tvořím hlavně večer a v noci, když spinkají. U svých výrobků si zakládám na perfektním zpracování do posledního detailu. Vznik nové knihy tak zabere několik dní až týdnů. S narůstajícím množstvím zakázek mi tedy na realizaci spousty nápadů mnoho času nezbývá. Velkou podporu mám samozřejmě v manželovi. Bez jeho pomoci a pochopení bych se šití v takové míře věnovat nemohla.

Šijete i na zakázku? Tedy maminka si pošle návrh a vy jí ušijete přesně to, co žádá?

Ano, šiji i na zakázku. Někdy má maminka jasnou představu, kterou se snažím přesně ztvárnit, jindy vymýšlíme a kombinujeme v průběhu tvorby. Každá taková zakázka je pro mě velkou výzvou. Vždy se těším na konečný výsledek a jsem někdy sama překvapená, co dokážu ušít.

.

Jak byste popsala čas, který strávíte vy a vaše děti mezi látkami?

Občas jako velký chaos a nekonečné hledání. Je ale krásné sledovat dceru, jakou má radost z každého balíčku, ve kterém je nový materiál. Jak zkoumá všechny knoflíky, probírá látky a vybírá, co by se jí asi tak hodilo a co potřebuje ke své „práci“. Syn se plazí zdárně v jejích šlépějích.

Na co se mohou těšit návštěvníci u vašeho stánku na dni GoKids?

Návštěvnici si budou moci prohlédnout, vyzkoušet a zakoupit různé druhy didaktických pomůcek a další produkty z mojí tvorby. Připravena bude knoflíková dílnička pro děti.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na vaše výrobky na našem dni GoKids.

Komentáře