Obrázková škola vytvořená doma

GoKids den se nese v duchu chytrého učení. Je plný inspirace a také pomůcek, které našim dětem pomáhají hravou formou poznávat nové a prohlubovat jejich již získané znalosti. Obrázky, které jsou vymyšleny a nakresleny Martinou Potschovou, vás zcela jistě zaujmou na první pohled.

Martino, můžete nám říci, kdy a kde vznikl váš nápad kreslených obrázků, které pomáhají dětem v učení?

Teď na jaře 2017 je to přesně 6 let, co jsem nakreslila pár obrázků pro jednu paní logopedku. Z mojí práce byla tehdy nadšena a řekla: „Vy byste to klidně mohla prodávat.“ Bylo to v době, kdy jsem známému pomáhala s e-shopem a měla jsem tedy určité povědomí o tom, jak založit nebo vést internetový obchod. Takže jsem to jednoduše zkusila, nějaké kartičky jsem vytiskla a zalaminovala a v srpnu roku 2011 jsem spustila e-shop OSKOLA.CZ, ve kterém jsem kartičky nabídla.

Proč název OSKOLA?

Začínala jsem s pár desítkami sad kartiček a obsahem tehdy nebylo nic jiného než různě zaměřené obrázkové sady, které měly sloužit dětem k učení. A tak mě napadla Obrázková škola, z čehož v zápětí vznikl název Oskola.

Víme, že naše lektorky využívají vaše pomůcky napříč všemi kurzy, tedy pro děti od 1 roku až po 6ti leté děti. Pro jakou věkovou skupinu jsou pomůcky vámi vyráběné určené?

V nabídce najdete jednoduché přiřazování stejných obrázků a nebo třeba dvou polovin obrázků, což obvykle zvládají dvouleté děti, a věřím, že ve vašich kurzech i mladší. Ovšem najdete u nás i úkoly na přiřazování zlomků a procent nebo třeba nepravidelná slovesa do angličtiny. Takže naše kartičky jsou určeny dětem od dvou do dvanácti let.

Kdo nebo co vás inspiruje? Můžeme se těšit na nějakou novinku v letošním roce?

Inspiraci čerpám nejen ze své hlavy, ale občas se ozve nějaký rodič nebo pedagog, že by se mu pro děti hodila taková či onaká pomůcka, a já se ráda nechám inspirovat k něčemu novému, co pomůže s učením i dalším dětem. Momentálně mám nápadů celou řadu. Veškerý čas ale věnuji překladům stávajících pomůcek do cizích jazyků. Do konce roku 2017 rozhodně žádnou českou pomůcku neplánujeme. Ale pracuje se momentálně na anglických překladech, tak to třeba bude něco, co mohou využít vaše lektorky na kurzech GoKids English.

Je něco, čím vás děti překvapily u používání vašich pomůcek?

Před dvěma lety jsme uvedli na trh pomůcku GeoTrio.

Brzo se ukázalo, že narozdíl od obrázkových kartiček není úplně jednoduché tuto pomůcku zákazníkům v e-shopu představit. Na internetu GeoTrio zkrátka hned každého nezaujalo.

Když jsme na podzim 2015 začali brát GeoTrio na prodejní výstavy po celé republice, děti deska s barevnými gumičkami zaujala okamžitě a dospěláky mnohdy také. Vysvětlila jsem dětem, jak s deskou pracovat a děti ihned s radostí plnily úkoly. Dospěláci často koukali a trvalo jim mnohem déle, než přišli na to, jak s deskou pracovat.

Proč jste se rozhodla vyrábět v chráněné dílně?

Pro chráněnou dílnu jsem se rozhodla před třemi lety, kdy bylo jasné, že pro výrobu je potřeba několik pracovníků na plný pracovní úvazek. Protože laminování, řezání a stříhání kartiček není příliš složitá práce, byla to skvělá příležitost, jak nabídnout práci lidem s nějakým handicapem, kteří mnohdy docela těžko hledají pracovní uplatnění. A tak v červnu 2014 zahájila svůj provoz chráněná pracovní dílna Oskola, kde tenkrát vznikla čtyři pracovní místa. Dílnu jsme postupně rozšiřovali, letos proběhla i rekonstrukce a rozšíření prostor a už máme chráněných pracovních míst celkem osm. Pracují u nás šikovné dámy se sluchovým, ale jiným postižením.

Na co se mohou těšit návštěvníci u vašeho stánku na dni GoKids?

Určitě se mohou těšit na to, že vyzkouší pomůcku GeoTrio, GeoDuo nebo GeoQuadro naživo. Protože, jak jsem už zmínila, je docela dobré to zkusit a vidět.

Děkujeme za rohovor, Martino. Těším se na viděnou na našem GoKids dni. 

Komentáře