fbpx

Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy, jak přivést děti ke knížkám, slevy a inspirace.
Zveme rodiče a děti na akci zdarma - Znakujeme se zvířátky ze zoo. Více info zde >>

Pomáháme rodičům v kuchyni aneb domácí Montessori aktivity pro batolata

Pokud máte doma batole, určitě to znáte. Když potřebujete zrovna vařit nebo uklízet, je nutné vašeho caparta zabavit, nebo nic nestihnete. Ale jak? Většinou si sám hraje jenom chvíli, někdy ani to ne. Tak co s tím? Je to jednodušší, než si myslíte. Dle principů Montessori pedagogiky je nejlepší zapojit dítě do činnosti, kterou právě děláte.

Dětská potřeba nápodoby

Každé dítě má své potřeby a je tomu tak i u rodičů. Někdy prostě nejde věnovat se dítěti naplno a stále si s ním hrát, když potřebujeme doma něco udělat nebo navařit oběd či večeři. Jak ale skloubit hlídání a péči o dítě s domácími pracemi? Jak jsem již napsala, není to nic složitého. Batolata zhruba od jednoho roku do tří let mají velmi silnou potřebu nápodoby. Toho můžeme využít k tomu, abychom naše děti zabavily, naučily je mnoha novým dovednostem a k tomu stihli obstarat domácnost. Dnes se společně podíváme na to, jaké aktivity s prvky Monetessori pedagogiky, můžete praktikovat u vás doma v kuchyni. Tak vzhůru do toho, jak se říká, a půl je hotovo.

Na co se zaměřit

Aby mohlo dítě dělat stejnou činnost, jako dospělí, potřebuje vše pořádně vypozorovat. Je proto potřeba, při zapojení dětí například v kuchyni, dělat všechny naše pohyby pomaleji než jindy. Díky tomu od nás mohou ti nejmenší okoukat, jak se co dělá. Také dělejte vše ve stejném pořadí. Když naše pohyby rozložíme na jednotlivé kroky, budou se nám snadněji vysvětlovat a děti je lépe pochopí a vstřebají. Ze začátku jim sice vše bude trvat dlouho a ne vždy se jim to povede, ale časem se vše naučí a budou z nich velmi schopní pomocníci. Navíc je společné chvíle při vaření a úklidu budou bavit. Pokud se u jedné aktivity zabaví déle, vy se budete moci pohodlněji věnovat vaší činnosti.

Příprava kuchyně pro dětského pomocníka

Aby se stala kuchyně pro naše děti vhodným místem, je třeba ji trochu připravit. Nejdůležitější je samozřejmě bezpečnost. Nože, ostré nebo jinak nebezpečné předměty, je třeba odstranit z jejich dosahu. Dobrým řešením je připravit pro dítě nějaké místo, například stoličku a malý stolek, kde bude moc aktivity provádět. Dítě by mělo mít vše po ruce, aby nemělo tendenci odcházet pryč. Vyřešit to můžete malou poličkou, kde budou malé hrnky, kalíšky a vařečky či utěrky. Záleží na tom, co zrovna budete dělat. Velmi dobrým pomocníkem je i tzv. učící věž, což je dřevěná vysoká židlička se zábradlím, ve které dítě může sedět nebo stát a být zároveň v rovině kuchyňské linky či stolu. Na těchto „věžích“je skvělé, že jsou variabilní a dají se různě měnit. Rostou s dětmi a lze je uzpůsobit naším potřebám. Například ty starší mají možnost sami vylézt nahoru a naopak. Ty mladší díky zábraně zase nemohou vypadnou.

10 Aktivit v kuchyni pro naše nejmenší

Ze začátku je třeba dítě s prostředím v kuchyni seznámit a pak můžeme postupně přidávat jednotlivé činnosti. Tady naleznete některé, jež můžete začít společně nacvičovat. Samozřejmě platí, že vše musíte dopředu předpřipravit. Také mějte na paměti, že je potřeba cvik a časté opakování, než uvidíte výsledky.

  1.  Srovnávání příborů podle jednotlivých druhů do příborníku.
  2. Utírání nádobí (ze začátku určitě zvolte ty plastové, postupně přidávejte další druhy).
  3. Přinášení jednotlivých surovin (nebo potřeb) z nízké skříňky.
  4. Míchání a příprava těsta.
  5. Prostírání stolu.
  6. Pomoc při přípravě svačiny (například nandávání šunky či sýru a zeleniny na chléb…).
  7. Krájení zeleniny či ovoce. Existují na to speciální kráječe na zeleninu, s kterými je dobrá manipulace, a jsou bezpečné.
  8. Společné vaření a pečení. Využijte děti při sypání a odměřování surovin a následnému smíchání.
  9. Úklid nádobí.
  10. Zametání.

Čas věnovaný vaším dětem je to nejlepší, co jim můžete dát

Líbí se vám naše nápady? Určitě naleznete dalších spoustu nápadů, čím zapojit děti do vaření. Ze začátku možná budete mít více práce, ale brzy se budete moci radovat z toho, že vaši malí pomocníci rostou ve velmi šikovné a samostatné děti. Určitě čas, který věnujete společným činnostem, vrátí a do budoucna budete mít práce méně. Navíc budete mít radost nad společně uvařeným či upečeným výsledkem. Pokud vás zajímají další možné aktivity pro děti od 1 roku do tří, vyzkoušejte naše kurzy Poznáváme svět, které jsou inspirovány Montessori přístupem. Certifikované lektorky v jednotlivých blocích si s dětmi povídají o tématu – naučí se nová slova, tvoří, pohybují se, experimentují, učí se vnímat všemi smysly. Děti i rodiče se seznámí se základními Montessori pomůckami a principy a rodiče se dozvědí spoustu užitečných informací nejen o výchově a rozvoji svého dítěte. Lekce jsou vhodné jak pro děti, které již mluví, tak i pro ty, které ještě mluvit nezačaly. Najít kurzy ve vašem okolí můžete zde.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Klikněte na tlačítko výše.

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář