Aktivity pro rozvoj smyslů u miminek od narození do roka

Všechna miminka jsou vybavena zvídavou myslí a touhou objevovat svět. V průběhu prvního roku nasávají neuvěřitelnou rychlostí okolní vjemy. Pokud mu dáte možnost zdokonalovat se, odmění vás radostí z nových dovedností. Podívejme se společně na to, jak miminku připravit vhodné prostředí pro rozvoj jeho smyslů a jak v něm probudit zájem.

Každé děťátko potřebuje podněty okolí a od vás, aby se mohlo správně vyvíjet. I když se zdá, že zatím vůbec nereaguje, je to naopak. Vnímá vše kolem sebe. Postupně, jak roste, se jeho okruh vnímání zvětšuje. Můžeme mu proto, pomocí různých podnětů a aktivit, umožnit lépe poznávat svět a to zábavnou a vzdělávací formou. Miminka mají vrozenou chuť se učit a snahu zlepšovat se. Podpořte ho, ukažte mu cestu a nechte ho vyzkoušet si vše samo. Buďte mu nápomocni, sdílejte s ním radost. Vaše přítomnost a zájem je to nejlepší, co děťátku můžete poskytnout

Rady a tipy před hraním

 • Pro aktivity vyberte vhodný čas. Je dobré, aby miminko bylo dobře naladěné, nebylo hladové a ospalé.
 • Pokud vidíte, že se dítě soustředí, nerušte ho v jeho aktivitě. Pokud by bylo stále vyrušováno, mohlo by mít v budoucnosti problémy se soustředěním
 • Ukažte miminku, co po něm chcete a pak ho nechte danou činnost (věc) vyzkoušet a prozkoumat. K dané aktivitě se pak často vracejte a uvidíte, jak se vaše dítko stále rychleji zlepšuje.
 • Předkládejte svému děťátku stále nové podněty, například že budete průběžně obměňovat hračky, chrastítka…
 • Při úspěchu nezapomeňte projevit radost a pochválit. Radujte se společně z každé nové dovednosti.
 • Vždy přizpůsobujte aktivity podle potřeby daného dítěte a jeho úrovně.
 • Soustřeďte se vždy na více oblastí dovedností. Procvičujte dohromady motorický vývoj, koordinaci očí a rukou, pohybové činnosti či jazykové schopnosti. (mluvte při činnosti na dítě, ukazujte a podobně).
 • A nezapomeňte na naši nejdůležitější radu a zkušenost. Nikdy neporovnávejte své dítě s ostatními!!!! Každé miminko je originál a má svou rychlost i způsob učení. V čem je pomalejší, to dožene něčím jiným, kde bude vynikat. Ponechte mu jeho tempo.

Děti se učí nejlépe to, co prožijí aneb vhodné aktivity od narození do tří měsíců

Vnímání smysly začíná u dítěte hned po porodu. Cítí maminčinu vůni, chuť mléka a teplo objetí. Toto období je nejrychlejším stádiem vývoje. Podpoříme ho například těmito aktivitami:

 1. Schovávaná. Ukažte dítěti hračku a pak zase schovejte, ptejte se ho, kde hračka je a zase vytáhněte.
 2. Hra s míčem. Využijte velký míč na houpejte se na něm společně. Nechte ho na něm na bříšku a jemně dělejte míčem kruhy nebo oblouky. Tato činnost je dobrá pro procvičení všech svalů. Dítě vždy pevně přidržujte.
 3. Lechtání. Lechtejte miminko na bříšku, pak na noze a na rukou.
 4. Vařila myšička kašičku… Říkejte říkanku a při ní předvádějte její děj. Uvidíte, že miminko bude nadšené.
 5. Poslech muziky. Pouštějte během dne hudbu. Nejlepší je s využitím maximálně dvou nástrojů. Zkuste třeba klavírní skladby. Děti je mají rády.

Objevujte s miminkem hmatem aneb aktivity od tří měsíců do šesti

V tomto období miminko vnímá všemi smysly, rozvíjí hmat a koordinaci ruky.

 1.  Sundávání čepice či klobouku. Nasaďte si klobouk, přibližte se k dítěti a nechte si ho sundat a pak zase nandat. Vyzkoušejte různé druhy pokrývek hlavy.
 2. Hrajte si s chrastítky, zkoušejte nové zvuky.
 3. Maňásek z ponožky nebo rukavice. Můžete si ho snadno vyrobit a na dítě s ním mluvit a zpívat.
 4. Cvičte společně. Můžete miminko zvedat na nohách, na rukách a zlehounka otáčet ze strany na stranu.
 5. Až bude tma, vyzkoušejte hru s baterkou. Zasviťte s ní na strop a zase zhasněte, nebo dělejte kruhy či jiné pohyby.

Využijte dětskou energii aneb aktivity od šesti měsíců do devíti

V tomto věku miminko začíná pomalu sedět, plazit se nebo lézt. Využijte jeho energii k rozvíjejícím aktivitám. Trénujte úchopy rukou a vnímání.

 1. Bubnování. Nechte dítě tlouci například do hrnců nebo plechovek.
 2. Hrajte na honěnou. Miminko, které leze, se bude chtít před vámi schovávat nebo vás hledat.
 3. Mačkání. Nechte dítěti prostor poznat papír. Zmuchlejte ho a nechte ho dítěti prozkoumat. To samé lze udělat i s jiným materiálem, například pet lahví.
 4. Tancujte s dítětem v náručí na různé rytmy a písničky.
 5. Choďte často objevovat venkovní svět. Nechte například miminku osahat zemi, listí nebo trávu. Také zkoumejte vůně.

Pomozte rozvoji mozku aneb aktivity vhodné od devíti měsíců do roka

V tomto období miminko začíná objevovat svět i pomocí nohou, zkouší se postavit, opírat se a zvedat se s opěrou a někdy už i začíná chodit. Podporujte jeho pohyb různým cvičením a tancem a  jeho snahu zkoumat a objevovat. Rozvíjí si tím fungování mozku.

 1.  Zamotejte klubíčko pentlí. To pak nechte například zavřené v krabičce a jedním malým otvorem nechte stužky dítě vytahovat.
 2. Stavte společně kostky.
 3. Prohlížejte knížky a vyprávějte si.
 4. Koukejte z okna. Povídejte si o tom, co se venku děje a ukazujte.
 5. Hrajte si s vodou nebo na pískovišti.

Líbí se vám vybrané aktivity pro miminka? Určitě je vyzkoušejte. Podpoříte jimi vývoj vašeho dítěte, uděláte mu radost a pobavíte se nad tím, jak si bude vesele hrát. Ještě doporučím, při všech hrách si s dětmi povídejte, vyprávějte a ukazujte. Nejvíce ze všeho potřebuje totiž váš zájem a vaší přítomnost. Společně objevujte svět a pomozte děťátku postupně k samostatnosti. A pokud byste se chtěli inspirovat více, přihlaste do našeho kurzu Rozvíjím se pro miminka. Pokud je vašemu děťátku přes rok, připravili jsme pro vás také kurzy inspirované pedagogikou Marie Montessori s názvem Poznáváme svět. Podívejte se na naší mapě, kde jsou u vás nejbližší kurzy. Těšíme se na vaší návštěvu.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář