Angličtina pro miminka a batolata – hravě a z vesela – dobrý základ do života

Začít s angličtinou už od nejranějšího věku našich dětí? Proč ne? Dáme jim tím velký dar do budoucího života, kde se budou s anglickým jazykem potýkat všude kolem sebe. Ale bude to vyžadovat úsilí, nadšení a hlavně vytrvalost. Proč se do toho vůbec pustit a jak na to?

V dnešní době, kdy anglický jazyk slyšíme každodenně z televizních reklam, titulků v časopisech a digitální sféra se bez ní už neobejde, určitě většina budoucích nebo čerstvých maminek přemýšlí o tom, jak a kdy s  angličtinou začít u svých dětí.

Zdravý rozum a vědecké poznatky

Názorů kolem tohoto „lehce ožehavého tématu“ je mnoho. Když ale budeme vycházet z rozumového hlediska, podloženého vědeckými poznatky, dovede nás naše pátrací cesta jednoznačně k tomu, že čím dřív dítě s cizím jazykem budeme seznamovat, tím lépe pro něj. Protože už od nejranějšího dětství naše miminka a batolata fungují v podstatě jako „houby“. Nasáknou velmi snadnou cestou vše, co se kolem nich děje. Ať již je to chování, fungování věcí okolo nebo v tomto případě cizí jazyk.

V prvních třech letech u dětí pracuje tzv. podvědomá absorbující mysl

Určitě z vlastní zkušenosti víte, jak je někdy složité do vlastní hlavy dostat všechna ta anglická slovíčka a gramatiku. Učení dalšího jazyka v dospělosti je velmi náročné a vyžaduje hodně odhodlání, biflování a výdrže. Oproti tomu dětská mysl je připravená na všechny vjemy, jak již bylo řečeno, mnohem lépe. V prvních třech letech u dětí pracuje tzv. podvědomá absorbující mysl, kterou se velmi důkladně zabývala Maria Montessori. Díky ní, se dítě velice snadno učí. Jeho mysl totiž v tomto věku prochází transformací, kdy vjemy okolo, vnímá a zároveň do ní i vstupují a formují se. Dítě si tak vytváří tzv. „mentální svaly“, které následně využívá pro všechny informace kolem něj. To napomáhá tomu, že se dítě tak snadno učí.

A jak tedy této neuvěřitelné schopnosti dětské mysli využít pro učení angličtiny, nebo jiného jazyka?

Ne každý má cizojazyčného partnera, prostřednictvím, kterého lze na děti mluvit oběma jazyky během celého dětství v podstatě nepřetržitě. I tak je možností mnoho. Můžete využít například jazykové kurzy, speciálně připravené pro rodiče a jejich děti. Tam se nenásilnou formou a přirozeně, pomocí her a zábavy, setkává dítě s cizím jazykem a absorbuje ho. Díky této interakci, pokud bude v pravidelné formě, brzy dokáže rozumět několika slovům. Časem bude dítě schopno pobírat informací víc a ty budou formovat jeho celkový rozvoj. Angličtina se pro něj bude stávat více a více přirozenou. Osvojí si její intonaci a rytmus, což pro následující jazykové vzdělání bude velice užitečné.

Učení doma je ale nejdůležitější, ať už jako podpora nějakého kurzu, nebo jako samotná učící metoda.

Důležité ale je věnovat se angličtině co nejčastěji, nejlépe denně. To se může zdát pro někoho jako nemožné. Ale zkusit můžete třeba online kurz angličtiny pro miminka a batolata, kde se můžete s dětmi společně učit anglicky při videích a písničkách . Ty jsou speciálně vytvořené pro rozvoj komunikace v nejranějším věku. A vše z pohodlí vašeho domova.

Na výběr máte opravdu mnoho výukových materiálů

Také existuje mnoho anglických knížek a pracovních sešitů pro batolata, které si můžete společně prohlížet a číst. Využít lze i spousta videí a podpůrných filmů pokud nebudete sledování videí přehánět, nemusíte se bát jejich škodlivosti i v tak malém věku. Speciální učící videa trvají většinou jen několik minut. Další možností je poslouchání anglických říkanek a písniček třeba při jízdě v autě. Každodenní kontakt s jazykem a jeho opakování jsou opravdu důležité.  Pokud se do učení s dítětem pustíte, uvidíte brzy výsledky. Děti si při hraní a zpívání ani neuvědomí, že se vlastně učí. Využít se dají i pohybové hry, tvoření nebo výukové karty. Záleží jen na vás, co si zvolíte. Hlavní je dítě do ničeho nenutit a vybrat vždy nenásilnou a zábavnou formu. 

A věřte, že ani pokud dobře anglicky neumíte, tuto základní formu angličtiny zvládnete. Gramatiku si dítě osvojí, až bude starší, v kurzech, ve školce nebo ve škole. Díky včasnému začátku od vás vaše dítě dostane základy pro snadné zvládnutí dalšího jazyka. Pokud jste se rozhodli, že chcete dítěti tuto velkou výhodu poskytnout, nedejte na negativní reakce okolí, které se můžou objevit. Dejte na váš instinkt a vědecky podložené informace. K začátku výuky můžete vyzkoušet GoKids English sadu, kde naleznete vše co budete potřebovat.  V budoucnu sami uvidíte, jak moc jste vašemu dítěti dali. Tím, že mu angličtinu zpřístupníte již takto brzo v životě, tím lépe jí bude moci využít v následujícím vzdělání a bude to pro něj přirozenější…

Napsala: Lenka Štědrová

 

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář