Co podnikat doma, když venku prší a prší… aneb aktivity na doma pro děti od 12 do 36 měsíců

Podzim je už v plném proudu a na počasí je to vidět. Deště přibývá a slunečních dnů ubývá. Zajímá vás, co podniknout s malými caparty doma, když venku prší a prší? Přinášíme vám několik tipů na jednoduché aktivity, které zabaví děti od 12 do 36 měsíců, a nebudou vás stát moc úsilí.

Když je veku deštivo a nemůžeme jít ven, je hlavním rodičovským úkolem utahat děti doma. A každý mi dá určitě za pravdu, že to není vždy jednoduchá záležitost. Kolikrát jsme jako rodičové unavení více, než ti naši malí uličníci. Jak tedy naše nejmenší doma zabavit a zároveň se moc nenadřít? Ze začátku můžete jednoduše koukat z okna, jak prší. Vyprávějte si s dětmi o dešti a o kapkách. Zvláště ty nejmenší baví pozorování stékajících kapek na skleněné ploše okna. Pokud máte plechovou střechu, nebo bydlíte v podkroví, můžete si lehnout do postele a poslouchat, jak kapky bubnují. Až děti za chvíli zachvátí nuda, a nebudou vědět co dělat, přichází na řadu naše nápady.

Čtení a prohlížení knížek

Úplně nejjednodušší aktivitou je prohlížení knih a čtení. Pokud mají vaše děti své oblíbené knížky, vytáhněte je z knihovny a uvelebte se na pohovce, na zemi či v posteli. Začněte si prohlížet a vyprávět, ukazovat si obrázky a říkat básničky. Nejmenší dětičky můžete učit, jak otáčet stránky a ti starší již mohou zkoušet příběhy vyprávět. Vždy vybírejte knížky, které odpovídají věku a schopnostem vašich dětí. Také zkuste vybrat nějakou pohádku, číst ji nahlas a přitom nechte dítěti možnost ukazovat k němu obrázky. Ilustrace jim pomáhají představovat si pod textem samotný děj a děti lépe pochopí, i ty, co ještě ani neumějí mluvit, o čem v pohádce jde. Jestli si knížku oblíbí, nedivte se, že si ji budou chtít prohlížet i vícekrát dokola. Umožněte jim to a mějte trpělivost. Opakováním si vědomosti dítě utříbí. Pokud máte více potomků, posaďte si je kolem sebe, aby se všechny cítili, že jsou do aktivity zapojené. Ke čtení si můžete uvařit i dobrý čaj nebo kakao a nohy si zachumlat do ponožek a polštářů. Uvidíte, že se vám všem tyto lenošivé chvíle budou líbit.

Kreslení a čmárání

Další způsob k zabavení dětí je kreslení. Rozvíjíte jím u nich kreativitu, fantazii i jemnou motoriku. Připravte na zemi či na stole větší plochu, kde mohou děti kreslit a čmárat a poskytněte jim dostatek voskovek či pastelek. Zkuste si také něco nakreslit, děti vás budou zkoušet napodobovat. Pro nejmenší bude trochu těžším soustem vůbec pastelku pořádně uchopit, ale když jim ukážete jak, určitě to pochopí. Ti straší, můžou zase hrát zábavnou hru, kdy se řekne nějaká věc nebo zvíře a všichni jej zkouší nakreslit. Pak si můžete o vzniklých kresbách povídat. Když budete mít štěstí, kreslení děti zabaví i bez vás a vy si alespoň na chvilku budete moci odpočinout. Nejhezčí obrázky můžete vystavit nebo rovnou připravit domácí výstavu. Pak si je nezapomeňte uchovat na památku. Také si k nim napište datum vzniku, protože paměť je krátká, a co je napsané, to nezapomeneme.

Domácí bunkr pod stolem

Možná si pamatujete, jak jste v dětství, měli rádi schovávání. Když dětem doma postavíte nějaký bunkr, uvidíte, jak se rozzáří a nebudou z něj chtít vylézt. A jak na to? Je to úplně jednoduché. Stačí přes jídelní stůl přehodit větší deku a pod něj naskládat několik polštářů. Dovnitř také můžete dát dětskou lampičku nebo světýlka a udělat jemnou atmosféru. Když se k dětem poté přidáte, a zalezete si spolu do domečku, můžete tuto intimní atmosféru využít k povídání nebo k tulení. Když budou děti starší, s domečkem pod stolem si vystačí sami. Můžete jim připravit malou svačinku a pohostit je tam. Vyrobit tento bunkr plný dětské fantazie vám nezabere ani pár minut, ale je k nezaplacení. A když pozvete kamarádku s dětmi, budete mít čas v klidu si vypít kávu a děti si zalezou dovnitř a budou se bavit spolu.

Opičí dráha

Když kapky buší do oken a vy opravdu své děti potřebujete unavit, zkuste postavit v obýváku nebo dětském pokoji opičí dráhu. V tomto případě se fantazii meze nekladou a jakákoliv věc poslouží jako překážka. Můžete po místnosti rozmístit židle a polštáře, které děti budou přelézat i podlézat. Použít můžete i kostky na stavení nebo jiné hračky. Nejmenším batolatům budete muset cestu ukazovat a pomáhat překážky zdolávat. Ti starší si poradí určitě sami. Zkuste fungovat jako měřič rychlosti nebo pouhý divák. Děti se rády předvádí. Když uvidí, že je pozorujete a fandíte jim, bude je to bavit o dost více. Můžete je také motivovat nějakou odměnou. Třeba můžete udělat pudink nebo připravit ovocný salát. Při této činnosti se děti vyřádí a bude je to bavit. Vzniklý nepořádek se pak uklidí. Hlavní je, že děti energii použijí do pohybu a pak budou lépe spát.

Skákání do hromady peřin

K unavení dětí může posloužit i velice jednoduchá aktivita a to skákání do peřin. Budete potřebovat, jak asi dobře předpokládáte, hodně peřin, polštářů i dek. Vše nejlépe nahromaďte na velkou hromadu a hupněte do ní. Děti můžou zkusit skákat do měkkého podkladu třeba i z gauče. Určitě je ale nenechávejte při této aktivitě samotné, aby se v rámci velkého nadšení nezranily. Nakonec se můžete všichni v peřinách jen tak válet a odpočívat. A možná třeba i usnout. Pro jednou přeci nevadí, že to nebude v posteli. Alespoň to bude dobrodružství.

Tancování a poslech hudby

Děti všeobecně rády poslouchají hudbu a tancují. Pusťte nahlas vaší oblíbenou, nejlépe rytmickou, muziku a pořádně si zaskotačte. Je pravda, že se pravděpodobně všichni zadýcháte, ale určitě zažijete zábavné chvíle. Můžete zkoušet různé rytmy a žánry a v tancování se střídat. Nebo nechte děti předvádět zábavné kreace a hodnoťte je jako porota. A pokud rády zpívají, můžete uspořádat i pěvecké představení.

Vaření nebo pečení

Pokud potřebujete vařit a děti nedají a nedají pokoj, tak je zkuste zapojit. Již od jednoho roku můžou batolata začít zvládat jednoduché úkony. Například omýt potraviny nebo míchat těsto v misce. Můžete společně třeba upéct buchtu nebo koláč. Děti budou rády pomáhat a nakonec můžete dobrotu sníst společně u stolu. Uvidíte, jak bude o to víc dětem svačinka chutnat, když se na její přípravě budou podílet. Navíc si tím budou zlepšovat své dovednosti a naučí se nové.

Jak se vám naše nápady líbí? Vyzkoušejte tyto jednoduché aktivity se svými dětmi a dopřejte jim trochu té volnosti! A když vám nápady dojdou, nechte děti taky trochu nudit. Nuda je sama o sobě velice důležitá, protože díky ní se budou děti více snažit, zabavit se. Zkuste je chvíli pozorovat, když nevědí, co by a věřte, že se za chvíli zabaví možná úplně jednoduchou činností nebo věcí ke hraní a ani nebudou potřebovat vaší pomoc. A pokud se chcete dozvědět více aktivit, které navíc děti smyslově rozvíjí, můžete navštívit naše kurzy „Poznáváme svět“, které jsou inspirovány Montessori přístupem. Jsou vhodné pro děti od 1 do 3 let. Podívejte se na naši mapu kurzů a najděte si ten nejbližší ke svého bydlišti. Těšíme se na vás.

Komentáře

Přidat komentář