Montessori aktivity pro naše nejmenší

Maminky miminek od tří, čtyř měsíců výše to jistě znají. Časem se ze spících nebo plačících miminek stávají zvědavé bytůstky a zkoumají všechno kolem sebe. Už je nebaví pouze se dívat, ale mají tendenci objevovat vše kolem sebe všemi smysly. Někdy ale chybí rodičům nápady co vymyslet k tomu, aby miminka zabavili. Chcete vědět, jaké aktivity můžete vyzkoušet s těmi nejmenšími a zároveň podpořit jejich vývoj? Vyzkoušejte naše tipy a zabavte vaše miminka novými podněty.

Většina maminek mi jistě dá za pravdu, když napíši, že dívat se na miminko zaujaté nějakou činností, je přímo odzbrojující. Jako rodiče vnímáme každý malinký posun našeho potomka s velkou radostí a se zájmem. Je ale jasné, že brzy už nebudou stačit k zabavení jen naše obličeje, grimasy, i když ty fungují hodně dlouhou dobu, zvuky či zavěšené předměty. Brzy bude potřeba připravit dětem nějaké zajímavé aktivity, které vzhledem ke svému věku a schopnostem budou pomáhat motorickému vývoji a zároveň miminka zabaví.  Přináším vám několik nápadů, které jsou jednoduché, rychlé a které můžete vyzkoušet se svými dětmi. Všechny jsou inspirovány pedagogikou Marie Montessori.

Vybrala jsem pro vás několik nápadů, na které se postupně podrobněji podíváme. Tyto aktivity jsou vhodné pro ty nejmenší děti již od věku 3-5 měsíců.

Jsou to:

  • Hra na vykukování

  • Hrátky s míčky

  • Šustíme si s pečícím papírem

  • Zvonění s rolničkou či zvonečkem

  • Korálky pro podporu hmatu

  • Hmatové polštářky

  • Zrcátko

Hra na vykukování

Určitě ji znáte. Hraje se všude na světě.  Budete k ní potřebovat své ruce nebo kousek látky. Stačí se za ruce schovat a zeptat se: „Kde je máma?“ a po chvíli ruce dát pryč. „Kuk, tady je.“ A znova a pořád dokola. Nevěřili byste, jak dlouho bude miminko chtít dělat právě toto vykukování. A odmění vás krásným uculováním, někdy i pořádným smíchem. Můžete také pro obměnu střídat výrazy ve vaší tváři. Později, až bude větší, se naopak bude schovávat vám a vaše role se vymění. Prožijte s ním tyto chvíle bezprostředního štěstí.

Hrátky s míčky

Pro rozvinutí úchopových schopností vašeho dítěte se hodí zejména míčky. Je dobré vybrat takovou velikost, aby se miminku dobře držely.  Hraní s míčky podporuje motoriku a dítě může hmatem zkoumat kulatý tvar. Dejte mu jeden nebo dva míčky, které můžou být i různě veliké či barevné. Nechte ho si s nimi hrát. Jistě vás brzy překvapí, jak rychle se jeho pohyby zlepší.

Šustíme s pečícím papírem

Kdo by to byl, kdy řekl, že na jedno období, se z klasického kuchyňského pečícího papíru, může stát ta nejoblíbenější hračka. Ustřihněte kousek papíru, trochu ho pomuchlejte a nabídněte ho miminku. Bude se mu líbit, jak papír při každém doteku zašustí a že se dá mačkat. Z vlastní zkušenosti vím, že tato jednoduše vyrobená hračka zabaví miminko na dlouhou dobu, což je čas, který maminky jistě ocení.

Zvonění s rolničkou či zvonečkem

Nejlepší je rolničku připevnit k nějaké stuze a zavěsit ji jen tak vysoko, aby na ní miminko pohodlně dosáhlo. Zvonivý zvuk ho jistě zaujme a bude si moci ručičkami tento nový a lesklý předmět osahat. Později můžete rolničku sundat a nabídnout ji děťátko jen tak na koulení.  Tato aktivita přináší nové vjemy, protože dítě brzy pozná, že teprve při pohybu se rolnička rozezvoní.  Uvidíte, jak se jeho úsměv při každém zazvonění rozzáří. To samé můžete později vyzkoušet i se zvonečkem, ale ten už je pro větší, protože pro jeho zazvonění je potřeba pečlivější držení a soulad s pohyby.

Korálky pro podporu hmatu

Miminka si rády předávají předměty z ruky do ruky, kousají a cucají je a zkouší, co který materiál dovede. Pro toto období jsou vhodné například tzv. kojící korále, které jsou vhodné i k tomu, aby je dítě mohlo cucat. Při hraní s těmito korálky si miminko trénuje koordinaci pohybů ruky. Čím budou barevnější, tím lépe. Dejte mu je k dispozici na hraní, ale pozor. Nenechávejte je s dítětem o samotě, aby si neublížilo. Společně si můžete s korálky hrát, říkat básničky a dovádět.

Hmatové polštářky

Ke zkoumání věcí, vůní a hmatu jsou dobré hmatové polštářky. Snadno si je vyrobíte a děti si s nimi mohou hrát i do dvou roků. Princip je jednoduchý. Stačí vytvořit sešitím čtverečků látky stejně barevné pytlíčky a naplnit je různými věcmi. Doporučuji vždy vytvářet dva pytlíky se stejným obsahem, protože do budoucna můžou fungovat i jako hmatové pexeso. A čím je naplnit? Vyzkoušejte čočku, fazole či kávová zrnka. Nebo do nich vložte šustící papír, seno, korálky či nějaké koření. Vaší fantazii se meze nekladou. Pečlivě vše sešijte a je hotovo. O zábavu máte postaráno.

Zrcátko

V prostoru, kde se děťátko během dne pohybuje, by mělo být určitě zrcátko.  Je jedno, zda zvolíte velké zrcadlo na stěně nebo jen malé zrcátko, například v knížce. Miminko se v něm bude moci prohlížet a zkoumat vlastní rysy. Když bude v poloze na bříšku, bude ho jeho zájem o odraz v zrcadle stimulovat ke zvedání hlavičky a tím si posílí zádové svaly. Navíc bude mít podněty ke zvědavosti. Až uvidíte, že na sebe miminko udělá nějaký škleb, určitě se neudržíte smíchy. Znám to z vlastní zkušenosti. A první úsměvy? To je na samotnou kapitolu.

Líbí se vám vybrané aktivity pro miminka? Určitě je vyzkoušejte. Podpoříte jimi vývoj vašeho dítěte, uděláte mu radost a pobavíte se nad tím, jak si bude vesele hrát. Ještě doporučím, při všech hrách si s dětmi povídejte, vyprávějte a ukazujte. Nejvíce ze všeho potřebuje totiž váš zájem a vaší přítomnost. Společně objevujte svět a pomozte děťátku postupně k samostatnosti. A pokud byste se chtěli inspirovat více, můžete se přihlásit do našeho kurzu Rozvíjím se pro miminka. Pokud je vašemu děťátku přes rok, připravili jsme pro vás také kurzy inspirované pedagogikou Marie Montessori s názvem Poznáváme svět. Podívejte se na naší mapě, kde jsou u vás nejbližší kurzy. Těšíme se na vaší návštěvu.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář