Jak nástup do školky zvládnout a užít si ho co s nejmenším množstvím stresu? Osvědčené tipy najdete zde >>
Jedním z mých oblíbených tipů Tima Seldina a Lorny McGrath, z knihy Montessori do každé rodiny, je jejich přístup k rodinným schůzkám.
Pravidelně pořádaná týdenní rodinná schůzka, dokonce i s velmi malými dětmi, je skvělým způsobem, jak zajistit, že se každý v rodině cítí zapojen, vyslyšen a připravený na nadcházející týden.
Tyto schůzky nejenom posilují rodinné pouto, ale také pomáhají položit základy pro:
Každá rodina si může svou schůzku organizovat trochu jinak, v závislosti na svém harmonogramu a věku dětí. Zde jsou však tipy, které se vám mohou hodit:
Schůzky trvají přibližně 20–30 minut, včetně závěrečné zábavné aktivity (procházka, hra, atd.). Pokud je dětem do 2 let, schůzky obvykle trvají maximálně 10 minut.
Ideálně by měly dodržovat určitý formát pro konzistenci (viz níže).
Schůzky jsou moderovány členy rodiny na rotující bázi, takže každý má příležitost vést. Toto se doporučuje i pro děti od čtyř let, ale je nejlepší začít tím, že jednoho z dospělých necháte vést. Tím dáte dětem příležitost pozorovat a připravit se na tuto roli.
Zahajujeme schůzky oceněními nebo uznáními.
Facilitátor začíná tím, že vybere člena rodiny a poděkuje mu za jednu věc, kterou udělal nebo pomohl během týdne, poté následují ostatní členové rodiny.
Toto je příležitost pro každého, aby si uvědomil co se mu povedlo a kam se posunul za poslední týden.
Pro malé děti můžeme říct něco jako: „Velmi oceňuji, že jsi mi pomohl hrabat listy a uklidit zahradu tento týden.“
Děti také řeknou, co se jim líbilo. Dozvíte se třeba, že tříletá dcera ocení, když jí necháte ochutnat koláč vytažený z trouby a nemusí čekat až vychladne 🙂
Během týdne mohou členové rodiny přidávat položky k diskusi do prázdného programu. Obvykle se jedná o problémy, které rodina musí řešit.
Na schůzce facilitátor projde každou položku na seznamu. Když je položka vznesena, všichni společně hledají řešení, aby děti mohly cvičit řešení problémů bez obviňování nebo hanby.
Vedoucí schůzky získává cenné dovednosti v pomáhání ostatním být kreativní, nacházet řešení a soustředit se na zadaný úkol a neodbíhat od tématu.
A tím, že dáváme našim dětem možnost být součástí řešení problému (např. jak zajistit, aby jsme po večeři uklidili všechny hračky, než půjdeme spát), mají větší motivaci se podílet na řešení.
Také vám to může usnadnit řešení konfliktů během týdne. Když se dostanete do situace, že něco vzbudí příliš mnoho emocí a je to na delší řešení, domluvíte se, že to dáte na seznam a proberete to v rodinné radě.
Každý člen sdílí své aktivity nebo povinnosti pro nadcházející týden.
Tento krok dává všem představu o tom, co mají očekávat. Také to všem dává příležitost označit, zda budou potřebovat nějakou pomoc nebo podporu v nadcházejících dnech.
Po diskusi může být poslední část schůzky věnována společné aktivitě, kterou si vybere facilitátor.
Ideálně by měly aktivity zahrnovat všechny členy rodiny a měly by být interaktivní, například hra nebo krátká procházka, spíše než pasivní nebo založené na obrazovce. Ukončení tímto způsobem dává všem novou energii a zajistí, že každý člen rodiny odejde s pozitivním pocitem.
Myslím, že hlavní je to, že s dětmi trávíme soustředěný rodinný čas. Jsme všichni společně, bez rušivých elementů (obrazovky, vaření, úklid) a tlaku na cokoli jiného (jako jídlo).
Je to důležitý, byť krátký, čas každý týden, abychom se spojili a poslouchali jeden druhého.
Dejte mi vědět, zda tohle vyzkoušíte nebo už to děláte se svou rodinou 🙂 Jsem zvědavá, i na vychytávky, na které jste ve vaší rodině přisli.