fbpx

Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy, jak přivést děti ke knížkám, slevy a inspirace. Kniha v akci 1+1 zdarma.

Zveme rodiče s miminky a batolaty na akci Znakujeme se zvířátky ze zoo. Akce se koná 12.6.2024. Registrace zdarma zde >> 

Inspirace na duben: 7 jarních aktivit na doma i na ven

Aprílové dubnové počasí je opravdu skvělou podívanou! Ať je krásně nebo prší, máme pro vás aktivity na doma i na ven.

Když na proměnlivost počasí děti upozorníte, je to skvělá příležitost se o něm něco dozvědět a to nejen teoreticky, z knížek, ale i prakticky! A to děti milují ze všeho nejvíce! I paní Maria Montessori sama říkala:

Ruka je nástrojem ducha.

~ Maria Montessori ~

Pojďme si tedy společně projít několik aktivit, které dětem pomohou pochopit počasí, a takové ty ryze jarní činnosti. A nám dospělým zase připomenout dětské časy her, které odpoutají naši mysl od každodenních stereotypů 🙂

==== Hrajeme si venku ===

Protože jaro láká k tomu jít si hrát ven a načerpat energii ze sluníčka, mám tu pro vás 3 tipy na to, co společně dělat venku na čerstvém vzduchu.

NÁRAMKY Z JARNÍCH KVĚTŮ

Opravdu jednoduchý úkol, který zvládnou a s nadšením budou dělat všechny děti od batolat až po školáky, je sbírání jarních kytiček a tvoření parádních náramků doslova „teď hned“. A vy si u toho procvičíte názvy všech možných kytiček a třeba se inspirujete, co by vám mohlo dělat na zahrádce parádu nebo co použít do nějakého krásného jarního truhlíku na okno 🙂

Jak na to a co budete potřebovat?

  • rulička od toaletního papíru
  • nůžky
  • oboustranná lepicí páska

Vezměte si ruličku a rozstřihněte ji podélně tzn. vznikne prostor pro to, vstrčit mezi rozstřihnuté části ruku jako do tzv. otevřeného náramku (takový, co má univerzální velikost a dá se nasadit na jakkoliv široké zápěstí). Následně ze šíře ruličky odstřihněte asi 1/3. To je základní prvek celého květinového náramku. Následně ho polepte oboustrannou lepicí páskou z vnější strany náramku a máte přípravu na procházku hotovou. Nyní už je jen na vašich malých módních návrhářích, které kytičky cestou utrhnou a na náramek připevní.

Tip navíc

Navléknout náramek na ruku dítěti doporučuji až ve chvíli, kdy bude komplet oblečené a venku. Pokud budete chtít po procházce náramek uchovat, dejte ho vysušit na sluníčko, aby kvítka nezačala časem plesnivět a následně přelepte celý obvod klasickou izolepou.

HRAJEME SI NA POČASÍ

Proměnlivost aprílového počasí je skvělá věc k tomu nechat děti pořádně se vyblbnout (ideálně venku v prostoru) a zapojit tak i více dětí dohromady. Zahajuji hru „Na počasí“, která sice na první pohled vypadá jako bláznivá hra, ale rozhodně je to prima pomocník pro rozvoj hrubé motoriky.

Jak na to a co budete potřebovat?

  • jakákoliv krabice (čtvercového tvaru) – ať už zrecyklovaná z nějakého balíčku nebo vlastní výroba
  • kartičky s obrázky počasí (vlastní výroba a/nebo výstřižky z kalendářů, časopisů, starých omalovánek…)
  • dostatečný prostor pro živou energii dětí

Ze staré kartonové krabice nebo z kartonu jako takového si doma připravte klasickou hrací kostku. Plochy kostky následně buď přímo pomalujte a nebo polepte tím typem počasí, které chcete na hrací kostce mít např. slunce, vítr, tornádo, sníh, blesky, déšť.

Pozorování mraků je fascinující nejen pro malé objevitele.

Každý z projevů počasí je něčím charakteristický – např. když slunce hřeje, tak se voda rozpouští, když fouká vítr, tak se větve stromů hýbou až ohýbají, tornádo se točí dokola jako o život, sníh mrazí, blesky provází hrom, déšť padá z oblohy a kapičky jemně ťukají na zem a bubnují o pevné plochy. Toto je potřeba dětem vysvětlit, ale následně nechte čistě na nich, jak si s předvedením daného počasí poradí. Hra je jednoduchá – hráč hodí a kostkou předvádí vylosované počasí. Pak hraje zase další.

Tip navíc

Pokud hrajete se staršími dětmi, můžete je nechat hádat, jaké počasí předvádíte (klidně i bez hrací kostky). Hra se dá hrát nejen s počasím, ale i dalšími tématy, např. zvířata, dopravní prostředky, sportovní aktivity atd.

PĚSTUJEME SI VLASTNÍ VITAMÍNY

Není nic lepšího, než si doma vypěstovat vlastní slaďoučké, čerstvé a voňavé ovoce či zeleninu. A víte, co je na tom nejlepší? Když si to mohou děti vypěstovat samy. Vědí, odkud tyhle dobrůtky jsou a jakou práci jim dalo se o rostlinky starat, těší se z každé změny, kterou rostlinka udělá, a vlastně už se pak ani nemůžou dočkat, aby ochutnaly! A je to skvělý nástroj, jak děti přivést k tomu, co jako kupované mnoho z nich ani nenadchne. A že nemáte zahradu, skleník a třeba ani balkon? Nevadí, i pro vás máme variantu, jak společně pěstovat a sklízet zdravé vitamíny 😉

Jak na to a co budete potřebovat?

  • květináč s dírkou ve dně + podtácek, kamínek (překryje dírku, ale dovolí odejít přebytečné vodě pokud přelijete)
  • pytlík z hlínou pro výsev (koupíte v zahrádkářských potřebách)
  • semínka nebo rovnou sazenice (pokud nechcete sledovat a čekat na vyklíčení) např. jahod (doporučuji lesní stále plodící), cherry rajčátka (existují např. i balkónové odrůdy), semínka bylinek (pažitka, řeřicha, bazalka, petrželka)

Tuhle aktivitu samozřejmě zvládnete i doma, ale protože chceme v dětech probouzet samostatnost a nechat je užít si různé materiály a činnosti, je lepší nachystat si potřebné věci ven a jen vysvětlit a pozorovat a případně pomoci, když si dítko nebude vědět rady. Nebojte se, tohle zvládnou i dvouleťáci a s chutí!

===Hrajeme si doma===

Někdy nám to počasí tak úplně nepřeje a nebo se nám moc ven nechce, ale i tak se můžeme doma dostatečně tematicky vyblbnout a něco nového se naučit 😉 Vybrala jsem pro vás pár jednoduchých aktivit na společné tvoření. Vzhůru do toho!

BAREVNÁ SÍLA DUHY

Jarní počasí, kdy se rychle střídají déšť i slunce jsou dost často provázeny duhou. A to je vždy nádherná podívaná – jak se jednotlivé barvy prolínají… Pojďme si tedy společně duhu postavit!

Jak na to a co budete potřebovat?

  • tvrdý karton
  • barvy a štětce
  • vodu
  • lepidlo
  • nůžky

Já jsem si ale tentokrát práci usnadnila a použila jsem kreativní sadu „Early Age Colour Emotions“ zn. Maped (nabízí např. eshop Activáček spolu s dalšími potřebami na tvoření). V sadě je již vše pro sestavení duhy nachystané a nedočkavé děti tak mohly zrovna začít tvořit a sestavovat. Souprava obsahuje kartonový základ pro vytvoření duhy, 4 fixy Maped Color´Peps Jumbo, 4 voskovky Maped Baby Crayons, 1 prstovou barvu v tubě Maped, lepicí papírové ozdoby, 2 krepové papíry, barevné kartonové archy k vytvoření části duhy a 1 A4 stranu samolepek. Je tak dost bohatá na různé typy materiálů, takže kromě sestavení duhy se děti seznámí i senzoricky s jinými materiály než je obyčejný papír.

Celé sestavení duhy je jednoduché, ať už použijete sadu a nebo budete stříhat a lepit za pomocí domácích materiálů. Určitě ale doporučuji dozdobit jednotlivé oblouky duhy různými materiály např. plstím, krepovým papírem a podobně – je to opravdová zábava.

DĚTSKÁ DLAŇ JAKO BAREVNÁ KVĚTINA

Všude to teď kvete a voní, ale potíž s jarním kvítím je, že za krátký čas doma ve vázičce uvadne a je konec parády. Pojďme si tedy společně vyrobit trvalky, které nám budou zdobit pokojíky déle než pár dní.

Jak na to a co budete potřebovat?

  • obyčejný bílý papír
  • barevné fixy
  • nůžky
  • špejli
  • izolepa

S dětmi obkreslíte jejich ručku – můžete nejprve ukázat na své vlastní ruce a následně nechat děti, aby obkreslily ruku vaši (což je jednodušší) a nebo poté mohou zkusit obkreslit i svou vlastní. Tady pozor, je to návyková aktivita a budou to chtít dělat pořád dokola, protože je to více kontaktní než běžné malování. Až budete mít ruku obkreslenou, děti ji vybarví podle vlastní fantazie. Společně ji pak vystřihnete a přilepíte na špejli natřenou na zeleno anebo na zelené brčko. Přiděláte pár lístků a krásná kytička je na světě.

Pro tento styl tvoření tj. kdy hrozí, že se dítko pomaluje, používám fixy zn. Maped (my jsme koupili u Activáčka). Jsou totiž akorát do ruky (ne příliš tenké, ne příliš silné), mají nádherné syté a pestré barvy a hlavně – jdou naprosto bez problémů umýt mýdlem bez zbytečného drbání. A když se stane nehoda, tak jdou i z oblečené lehce vyprat při běžném praní!

Tip navíc

Další variantou malování  květin pomocí dětské dlaně může být obtisk dlaně prstovou barvou a následné ťupání prstíky jako květy barevných kytiček. Pro tuto aktivitu je ale nutné mít vhodné barvy, které lze běžně koupit v papírnictví.

JARO PROBUDILO PILNÉ VČELIČKY

Taková malá včelička je pro nejedno dítko fascinující podívaná. A není se čemu divit! Dodnes jsem unešená tím, jak to příroda zařídila, že včelka dokáže takový div jakým je výroba medu! Pojďme se tedy společně podívat na to, jak si takovou včeličku vyrobit.

Jak na to a co budete potřebovat?

  • rulička od toaletního papíru
  • žlutý, černý a bílý papír
  • černý chlupatý drátek (není nutné)
  • lepidlo, nůžky
  • fixy na domalování obličeje

Opět si zrecyklujeme ruličku od toaletního papíru – je to skvělý pevný materiál a tvar na cokoliv :-). Připravte si tak velký žlutý papír jako je rulička, abyste ji mohli tímto žlutým papírem polepit. Následně si vystřihněte dva černé proužky, které na žlutou ruličku přilepíte a budou tvořit pruhování těla včelky. Přichází na řadu obličej – stačí též žlutý nebo bílý papír (nebo jakákoliv barva např. růžová). Vymalujte obličej včeličky a přilepte k ruličce. Co chybí teď? Tykadla – lze vyrobit také čistě z černého papíru nebo z chlupatého drátku (ty jdou pak pěkně nakroutit). A jako poslední naší pilné včeličce chybí křídla. Ty vystřihneme z bílého papíru – stačí přeložit napůl a vystřihnout tvar křídla.

Tip navíc

Pokud nevíte, kam či jak takovou včelku využít, můžete dovnitř ruličky ještě přilepit špejli a máte úžasný zápich do truhlíku s kytičkami (až už ven na parapet nebo do bytu).

JARNÍ ZDRAVÉ MLSÁNÍ

Když už víme jak si vypěstovat bylinky plné vitamínů a chutí, tak určitě přijde vhod tip na to, jak je zužitkovat. Dnes si společně vyrobíme domácí bylinkový měkký sýr typu Lučina. A je to vážně jednoduché i pro začínající kuchtíky!

Jak na to a co budete potřebovat?

  • velký kelímek bílého jogurtu (400ml)
  • misku
  • sítko
  • čisté plátýnko/bavlněnou plenu/kapesník
  • špetku soli
  • bylinky

Pomazánku je vhodnější připravovat přes noc, protože přeměna jogurtu v domácí pomazánku chvilku trvá, ale nepotřebuje mnoho vašich zásahů – a to je určitě velká výhoda.

Připravte si misku, na kterou posadíte cedník. Dovnitř cedníku narovnejte plátýnko a do něho vyklopte celý jogurt. Uložte celou sadu do lednice a nechte pracovat. Z jogurtu se oddělí syrovátka a vykape do misky (dá se pak následně samostatně vypít, není na tom vůbec nic špatného a je velmi zdrravá). Vykapaný jogurt, který zůstal v plátýnku, je základ pro pomazánku. Vyklopte si lučinu do čisté misky a ochuťte. Nejpřirozenější způsob úpravy je použít špetku soli a čerstvě nasekané bylinky např. pažitku/řeřichu. Pak už jen zbývá namazat na čerstvé pečivo a zdravá svačinka je hotová. Dobrou chuť!

Tip navíc

Základní lučina je ideální i pro další úpravy – stačí přidat to, co máte rádi nebo potřebujete doma zpracovat, např. nastrouhaný okurek, trošku česneku… Nebo ochutit červenou paprikou a přidat kousek šunky… vše je jen otázkou vašich chutí.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Klikněte na tlačítko výše.

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář