fbpx

Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy, jak přivést děti ke knížkám, slevy a inspirace.
Zveme rodiče a děti na akci zdarma - Znakujeme se zvířátky ze zoo. Více info zde >>

Zimní dekorace do oken: přivoláváme sníh

Několikrát jsme v našich článcích narazili na to, jak moc děti zbožňují vodu a obecně skákání v kalužích, bahnění se, matlání a kuchtění z písku, hlíny a vody, stavění všeho možné ze sněhu… Je to živelné, reálné, dopřává nám to prožívat hmatem a hlavně je to špinavé a nebo mokré a nejde to dělat pořád, takže vzácné :-).

Děti milují práci rukama, jsou to pro ně jiné vjemy. Dopřejme jim to!

Proto jsme si pro vás dnes nachystali tak trochu jiné tvoření. Něco, s čím asi nepracujete často, nebo možná jste to ještě neměli odvahu zkusit. Materiál, který je velmi tvárný, měkký, skvěle se s ním pracuje malým i velkým a když už se nadělá nepořádek, tak se poměrně snadno uklízí 😉 Tak co, už víte? Jasně, je to sádrový obvaz! A my si dnes ukážeme, jak z něho vyrobit jedinečné zimní dekorace do oken, aby nám pomohly přivolat opravdový bílý sníh, který k zimě neodmyslitelně patří.

Sádrový obvaz

Vytvořme si správnou tvořivou náladu

Kdo čte naše příspěvky o kreativním tvoření pravidelně, tak určitě ví, že je potřeba se s dětmi nejdříve patřičně vyřádit a navodit náladu na vyrábění. Ale jak uvést aktivitu, která má za cíl vyrobit například sněhové vločky, když venku není ani jedna? Můžete se to zdát jako obtížný úkol, ale věřte, že i s tím si poradíme.

Pokud tedy máte to štěstí, že je zrovna venku sníh, pak není nic jednoduššího, než ho jít nabrat třeba na plech a doma pod světlem ho prozkoumat… jsou vidět jednotlivé vločky? A je opravdu každá jiná nebo najdete dvě stejné? Jaká je jeho konzistence? Je to prašan, který nejde tvarovat? Nebo je to mokrý sníh, který krásně drží, ať uplácáte cokoliv? Můžete si popovídat o tom, co všechno jste vy jako děti stavěli ze sněhu, jaké sporty se například dají v zimě dělat a co můžete společně vyzkoušet…

Není zrovna žádný sníh po ruce? Můžete si s dětmi zahrát na sněhové vločky. Načrtněte na papír, jak podle vás sněhová vločka vypadá. Následně si udělejte dostatek prostoru na zemi, lehněte si vedle sebe, roztáhněte nohy, ruce, prsty a zkuste si představit, že jste sněhová vločka. Můžete si vzájemně proplést či spojit prsty tak, abyste vytvořili další vločky…

Zadovádějte si ve sněhu a připravte náladu na tvoření vločkových dekorací.

Jde se tvořit!

Ještě než začneme se samotnou tvorbou, bude nejlepší si nachystat vše, co budeme potřebovat. Tak nebudete muset odbíhat a hledat to či ono a samotný proces výroby bude snazší a budete si to moci opravdu užít.

Co budete potřebovat:

  • prostor pro tvoření, ideálně lehce omyvatelný ubrus a k ruce houbičku nebo ubrousky na případné otření vylité vody
  • sádrový obvaz (seženete běžně v lékárnách)
  • talířek nebo misku (na obkreslení)
  • mísu na vodu
  • euroobal
  • kancelářský papír A4
  • černý fix
  • nůžky
  • vodové barvy, štětec
  • třpytky (není nutné)

Jak na to?

Nastavte svou mysl na to, že tvoříte s dětmi a že důležité je to, aby si samotnou aktivitu užily. Nechtějte po nich dokonalé výtvory a rozhodně si nepředstavujte, že se to obejde bez nepořádku okolo 🙂

Jako první si nakreslete předlohu na papír. Černým fixem obkreslete talíř nebo misku. Můžete nakreslit větší kruh a do něho ještě jeden menší – to je základ sněhové vločky. Poté dokreslete jednotlivé paprsky – jako když malujete hvězdu. Aby i v této fázi mohly pracovat děti, udělejte jim tečkou střed a body, které mají čarou propojit… Nevadí, že vločka nebude symetrická a dokonale rovná, každá je přeci jiná!

Základní obrazec pro vločku.

Takto předkreslenou vločku vložte do euroobalu a připravte si obvazy. Sádrový obvaz není o moc jiný než klasický, jen je obalený tenkou vrstvou sádry, která po namočení změkne a dá se dobře tvarovat. Obvaz si nastříhejte na proužky dlouhé asi 20cm, pak rozstříhejte ještě na polovinu, aby nebyly tak široké. I tuto činnost děti hravě zvládnou, materiál se stříhá dobře, není tvrdý. Stačí, když jim rukama kousek přidržíte napnutý a dítko to určitě hravě zvládne. Pruhů si připravte 8-10ks, to vám bude na jednu vločku stačit.

Teď se dostanete do opravdu nejlepší fáze celého tvoření. Přichází na řadu miska s vodou a to pravé „ňahňání“ 🙂 Stačí obyčejná středně velká miska a zhruba 2-3cm vody, klidně vlažné, aby teplota vody byla příjemná pro práci. Jednotlivé proužky namáčejte postupně po jednom do vody a hned je rovnejte na připravenou šablonu – doporučuji začít obvodovým kruhem. Jednotlivé proužky překryjte v délce asi 2 cm, pořádně přitisknete k sobě a uhlaďte. Pokud máte vločku již hotovou a kousky obvazu vám zbyly, můžete je zpracovat také – dotvořit menší paprsky, nebo vytvarovat kuličky a připevnit je jako zdobení na konce paprsků či do spojů… Je to jen na vás a vaší fantazii!

Jednotlivé proužky namáčíme…
… a tvarujeme na šablonu.

Být samostatný je skvělý pocit

Z vlastní zkušenosti vím, že je to velmi lákavé a těžko se tomu odolává – nenechat dítko pracovat co nejvíce samostatně. My dospěláci míváme tendenci výtvory upravovat, vylepšovat k obrazu svému a dokonalosti… ale to není správné. Proto navrhuji – pracujte společně, ale každý sám za sebe. Pomozte malému kreativci s náročnějšími úkony, ale jinak je nechte, ať pracují podle svých možností. Vy si u toho můžete uplácat svou vlastní dokonalou ozdobu. Ostatně, víte, že montessori pedagogika nám doporučuje být spíše trpělivý pozorovatel než neustálý aktivní korektor? Pokud se o celkovém montessori přístupu chcete dozvědět více, mrkněte se náš online kurz Montessori inspirace. Třeba budete překvapeni, nakolik se vaše cítění a výchova shodují s myšlenkou M. Montessori.

Na závěr trošku zdobení

Tak a teď už máte sádrovou vločku hotovou a je potřeba, aby zaschla a změnila se v ozdobu do okna… Sádra ztuhne během 15 minut. Můžete si s dětmi mezitím dát malou svačinku a pozorovat, jak rychle schne a jak se mění její struktura. Zajímavé je, že když sádra zasychá, tak hřeje.

Jakmile vločka ztuhne, můžeme pokračovat s prací a nebo činnost ukončit. Buď necháte vločku bílou, tak jako jsou ty opravdové sněhové a nebo odloupneme vločku z předlohy a připravíme si na pomoc barvičky a třpytky. Stačí vodové barvy, ale pozor, nepoužívejte příliš mnoho vody, ať se vám vločka nerozmáčí a nerozdrolí. Dále ji můžete dozdobit zlatými nebo stříbrnými třpytkami.

Vločky lze nabarvit vodovými barvami.
Můžete je dozdobit i lepidlem se třpytkami.

Kam vločky vystavit

Hotové vločky mají mnoho možností, kudy provléknout kousek provázku, mašličku, silon, za který pak jednoduše pověsíte hotové výtvory do oken, kde je můžete každý den obdivovat a lákat tak skutečné vločky.

Tip na uskladnění

A co až vás ozdoby omrzí? Sádrové vločky jsou trvanlivé, takže stačí vložit do sáčku či do krabice a opatrně uložit s ostatními dekoracemi na další rok… třeba z toho vznikne i vaše nová rodinná tradice. Stačí když budete každý rok vyrábět další jednu novou do sbírky a uvidíte, jak se rok od roku bude kreativita a zručnost vašich malých-velkých výtvarníků měnit!

Přeji vám, ať se dílo podaří a máte z něho radost, jako kdyby napadl první čerstvý sníh!

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Klikněte na tlačítko výše.

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář