fbpx

Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy, jak přivést děti ke knížkám, slevy a inspirace. Kniha v akci 1+1 zdarma.

Zveme rodiče s miminky a batolaty na akci Znakujeme se zvířátky ze zoo. Akce se koná 12.6.2024. Registrace zdarma zde >> 

7 aktivit na tácku a 3 tipy, jak u toho zabavit dítě

Zabavit batole není někdy tak lehký úkol. Nevíte, jakou hračku vybrat z tak ohromného množství? Rádi byste dítě zabavili a přitom ho i podpořili v jeho přirozeném rozvoji? Než vám prozradíme, co dát na tácy, tak vám ještě prozradíme tři jednoduché tipy, jak na to.

Nejdříve 3 jednoduché tipy

1. Zjistěte, na co má právě náladu – Tohle bude nejspíš snazší, než si představujete. Nemusíte dítěti nutně číst myšlenky, buď vám to řekne, nebo se dovtípíte z toho, co právě dělá. Jen je potřeba být pozorný. Pokud se vám sápe po rukách, když krájíte zeleninu, tak mu připravte krájecí aktivitu na jeho vlastním malém stolečku s přijatelným nástrojem na krájení a ukažte mu, jak na to.

2. Nesnažte se mu vnutit činnost, která se vám zdá vhodnější – Když se vám dítě snaží rozstříhat oblíbený časopis, najděte mu něco vhodnějšího na stříhání, ale nesnažte se ho za každou cenu přesunout na jinou činnost, která se vám zdá vhodnější. Když dítě dělá to, co ho baví a co právě chce dělat, bude to dělat s chutí, víc se u toho naučí, posílí si soustředění a dokáže to dělat samostatně a vy ho můžete jen z povzdalí sledovat.

3. Dejte mu na dosah věci, které ho baví – připravte dítěti aktivity, které ho v tomto období baví na tácky a dejte mu je přehledně do poličky, kde se k nim může kdykoliv dostat. Průběžně sledujte, co dítě baví a s tím, co si už delší dobu nehrálo, nahraďte něčím novým. Stačí, když dítě bude mít třeba jen 6 tácků a budete je obměňovat. Hlavní je, že na to dítě vidí a dostane se k tomu. Hračky v krabici nejsou pro dítě vhodné – ale to už je na delší vyprávění …

Co všechno můžete dát na tácky?

Teď, když už jste přišli na kloub tomu, jakou aktivitu dítěti dát a kam ji umístit, vrhneme se na praxi. Ukážeme vám hned několik příkladů, které můžete ihned nabídnout dítěti u vás doma. A nejspíš ani nebudete potřebovat jít něco nakupovat. I když nějakou věc doma nemáte, zamyslete se, čím by se to dalo nahradit – experimentujte! Vaše dítě to ocení.

Jak už jsme v tipech popisovali, aktivity se dávají na tácy do otevřených polic. Tác je vlastně takové ohraničení dané aktivity. Batole není rozrušováno dalšími předměty a současně má zkrátka vše, co potřebuje, aby aktivitu dokončilo. Díky tomu si pak v pozdějším věku dokáže aktivitu nachystat, přinést na stoleček i uklidit. Navíc nošení táců podporuje hrubou motoriku a v batolecím věku bude dítě skákat radostí, když bude samo schopno něco přenést. Tác je zkrátka kouzelná věc, která pomáhá dítěti v samostatnosti, soustředěnosti a v hrubé i jemné motorice. Co víc si přát?

Pro děti, které teprve začínají se stříháním, můžete zkusit stříhat třeba modelínu.
Pokud už vaše dítě umí stříhat, dejte mu něco ke stříhání. Po rovných čarách, může následovat třeba šnek, ze kterého se pak vyklube pěkný had. Kreativitě se meze nekladou.
Když už vás stříhání nebaví, můžete použít děrovačky. Seženete je v papírnictví s různými tématy. Na jaře můžete vykrojovat třeba kytičký a v zimě sněhové vločky.
I dítě může pracovat s těstem ve svém koutku. Například v IKEA najdete tyto stolky. Stačí jen trocha modelíny, plastelíny, kinetického písku nebo třeba mouka s vodou a hned je o zábavu postaráno.
Krájení je také velmi oblíbená aktivita. Stačí vám i příborový nůž s banánem nebo modelínou, nebo můžete zakoupit pomůcky a vytvořit krájecí aktivitu, jako je na obrázku.
Manipulace se lžící je nejčastější a má mnoho podob. Postačí i dvě misky-jedna s fazolemi nebo čočkou a druhá prázdná a samozřejmě lžíce. Když už je dítě trochu zručnější, může předměty vkládat třeba do platíčka na led nebo od čokolády.
Kolíčky cvičí jemnou motoriku-zejména pinzetový úchop, což dítěti později pomůže správně držet tužku. A navíc kolíčky má každý doma, stejně tak i misku. Až dítě zvládne nacvakat kolíčky na misku, upevněte šňůru v jeho výšce a nechte ho pověsit třeba jeho ponožtičky.

Co dalšího?

Aktivit je nepřeberné množství. A my jsme vám ukázali jen zlomek toho, co se dá vymyslet. Jestli se ale chcete daleko více inspirovat, nebo si nejdřív aktivity vyzkoušet, stačí jen dorazit na naše kurzy Poznáváme svět. Kde nejen načerpáte nové nápady, ale dozvíte se i o montessori pedagogice, principechvývoji dítěte.

Kurzy ve svém okolí najdete na naší mapě.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Klikněte na tlačítko výše.

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář