Jak vychovávat děti s láskou i rozumem? Osvědčené tipy, inspirace i dárečky ve formě slev najdete zde >>
Každé dítě je přirozeně kreativní, jen je potřeba, aby prostředí, ve kterém žije, mu umožnilo jeho kreativitu rozvíjet. A proto pro vás připravujeme inspirace, jako je tato. Vyzkoušejte s ním naše doporučené aktivity s fixami a razítky! Určitě se skvěle zabavíte!
Každé dítě je jiné, a tak ne každá aktivita vaše dítě nadchne. Abychom vám usnadnili volbu, naše lektorka Nikol, vyzkoušela se svým dvou a půl letým synem fixy a razítka z e-shopu Activáček.cz. Jak to dopadlo, to se můžete dočíst níže.
Na začátku, když se děti s fixami seznamují poprvé, je dobré je nechat jen tak čmárat. Sami si novou pomůcku osahají a vyzkouší, co s ní mohou dělat. Poznávání a experimentování je pro batolátka velmi důležité.
Tip: Když se batolátko teprve s barvami seznamuje, je dobré mu dát barev méně (můžete začít s jednou či dvěma barvami) a postupně přidávat.
Poté co necháte děti, aby se s barvami seznámily, jim můžete nabídnout aktivitu, kde zužitkují své „čmárání“ a něco z toho vznikne.
Je to jednoduché – na jeden tácek si načrtněte obrys chameleona a vystřihněte pomocí nůžek či nože. Druhý tácek nechte vaše děťátko celý pomalovat jak se mu bude líbit. Nakonec oba tácky spojte k sobě pomocí nýtku či napínáčku. Když použijete napínáček jako já, nezapomeňte jej ohnout, ať se děťátko nemůže píchnout. Pak už stačí jen otáčet spodním táckem a užívat si, jak chameleon mění barvy.
Další aktivitou, kde mohou děti využít čmárání a vybarvování jsou papírové housenky. Dovednost, kterou budou navíc při práci rozvíjet, je jemná motorika.
Připravte si jednotlivé papírové utěrky (jedna papírová utěrka = jedna housenka) a nechte vaše dítko celou utěrku pomalovat z jedné strany fixou. Utěrku si položte před sebe pomalovanou stranou nahoru a zatočte na špejli. Až ji budete mít namotanou celou, utěrku stlačením stáhněte ze špejle dolů. Tím vám vznikne hotová housenka. Už jen chybí domalovat jí obličej a položit do předem připraveného talíře.
Kamarádek jí můžete vytvořit kolik chcete a barevné škále se meze nekladou. Každá housenka je originál.
Až budete mít hotové housenky, připravte si kapátko a vodu do misky – kouzlení může začít! Pokud dítě ještě s kapátkem nepracovalo, ukažte mu nejprve jak na to. Nabírejte postupně vodu z misky a polévejte housenky, ty se budou před vašima očima zbarvovat a natahovat. Budou jako živé =o)
Tip: Čím více papírovou utěrku stlačíte při sundávání ze špejle k sobě, tím více se později za pomoci vody rozvine.
Často se stává, že batolátka nechtějí malovat sama, ale chtějí se dívat na vás, jak malujete. Není to nic neobvyklého, tím se od vás mnoho naučí. Je potřeba se jen trochu zamyslet nad tím, jak budete před dětmi malovat – jak držíte pastelku, co malujete, jestli vyjadřujete kladný postoj. To vše od vás vaše malé „opičky“ okopírují a budou to dělat po vás.
Můžete toho využít a vytvořit jim něco, co mohou využít při podpoře dovedností, pro které mají zrovna senzitivní období. U nás jsou teď na prvním místě autíčka a vše s nimi spojené. Proto jsem vytvořila s Ondráškovou pomocí město pro auta. Vypadalo to tak, že Ondrášek vymýšlel, co kde bude, a já to malovala. Vůbec nevadí, že nejste žádné velké malířky (já rozhodně ne =o)), vaše děti budou nadšené, že jim plníte jejich přání.
Čtení je pro nás velice důležitá dovednost, kterou všichni potřebujeme zvládnout, provází nás totiž celým našim životem. Věděli jste, že už od batolete můžete vaše dítko na čtení připravovat? Není to totiž jen o písmenkách a skládání jich do slov a vět. Čtení je i o orientaci na řádku, stránce, pravolevé orientaci atd.
Můžete pro začátek vašim děťátkům připravit jednoduché obrázky, které má rádo (stačí dva a postupně podle zájmu přidávat). Nakreslete je nahoru na čtvrtku, jednou barvou vybarvěte a oddělte čárou tak, jak vidíte na obrázku níže. Poté do jednotlivých řádků nakreslete ty samé obrázky a měňte jejich pořadí v řádku. Dítě potom bude pracovat tak, že si jiným papírem odkryje pouze jeden řádek a vybarví (začmárá) obrázky podle předlohy, když má řádek hotový, může pokračovat na další.
Tip: Pokud vaše dítko baví samolepky, můžete využít místo fixek malé lepíky, které se používají jako záložky do knihy.
Activáček má ve své nabídce krásná razítka, které zvládnou používat už děti od 18 měsíců. Jejich výhodou je, že jsou velká, dětem se příjemně drží a barva se dobře umývá.
S razítky je to ze začátku stejné jako s fixami. Když je dáte dětem poprvé do ruky, nechte je si vyzkoušet, co se s nimi všechno dá dělat. Teprve až se toho nabaží, budete moci pokračovat dál a batolátko se bude znovu soustředit.
Nyní již můžeme pro batolátka připravit nějakou aktivitu, s jejíž přípravou nám mohou pomoci. Začneme tím, že si na čtvrtku narazítkujeme každý obrázek dvakrát. Dalším krokem bude vzít si fixy a barevně dvojice označit jakým způsobem, to už bude záležet na vás a kreativitě dítěte.
Pomocí razítek si můžete vytvořit i vlastní originální pexeso. Budete potřebovat jen pár věcí: papírové čtverce, fixy či pastelky na vybarvení a razítka podle obliby. Pak už jen stačí si na kartičky udělat obrázky po dvou a dát se do hraní.
Tip: vyrobené pexeso může s dětmi i růst. Co takhle jej změnit na trixeso a přidat například kartičku s barvou nebo panáčkem (hasič, dělník, zemědělec).
Vím, že tipů na práci s dětmi není nikdy dost. A i když jste spoustu nápadů již někde viděli, neznamená to, že si na ně vzpomenete, až je budete potřebovat. I proto máme naší FB stránku GoKids!, kde se můžete inspirovat, ale také se s námi můžete o vaše vyzkoušené aktivity podělit. Rádi se na ně podíváme =o)
Napsala: Nikol Dědková