8 Montessori inspirovaných zimních aktivit na ven i na doma

Venku krásně chumelí, za chvíli je obleva, smíme chodit ven, pak zase nesmíme. Je to náročné období, které nás bude ještě nějakou chvíli provázet. To ale není důvod na to sedět doma a nedělat nic. Dnes pro vás máme pár tipů, jak zabavit své děti (malé i velké) a užít si u toho hromadu zábavy. Pojďme se vrhnout na zimní radovánky doma i venku!

Hrajeme si venku

1. Bábovičky ve sněhu

Hračky na písek do sněhu? Proč ne!

Hraje si vaše dítko rádo s pískem a dělá bábovičky? Nebojte, tuto aktivitu nemusí opustit ani v zimě. Klidně s sebou vezměte ven hračky na písek a kromě stavění sněhuláka postavte i hrad. Uvidíte, jak to bude náramně bavit i starší děti. Navíc s sebou můžete vzít také lahve s obarvenou vodou, pomocí níž můžete stavby dotvořit – budou pak na sněhu krásně vidět.

Co to rozvíjí? Soustředění, koordinaci oka a ruky, fantazii, prostorovou orientaci.

2. Bludiště ve sněhu

Chodíme si po cestičkách

Další aktivita je dobrá, když právě napadl čerstvý sníh. Důležité je najít si kousek prostoru, kde je celistvá pokrývka. Buď můžete cestičky udělat vy sami, nebo si s dětmi stoupněte za sebe a udělejte hada/vlak. Poté už ušlapejte různě klikaté cestičky. Děti budou mít za úkol chodit pouze po vyšlapaných cestičkách. Schválně jak dlouho jim to vydrží nešlápnout vedle=o)

Co to rozvíjí? Hrubou motoriku, rovnováhu, prostorovou orientaci.

Hrajeme si doma

3. Barevný led

Obarvené ledy z tvořítka se dají použít na 100 způsobů

Zimu si můžete užít i doma, když právě nemůžete jít ven. Nejlepší je dát vodu zmrznout do tvořítek na led a hned máte pro své děti senzomotorickou činnost. S ledíky mohou děti dělat různé věci:

 • seznamování se s ledem jako jedním ze skupenství vody
 • přendávání z misky do misky (rukou, lžící, kleštěmi)
 • malování na led (když přes noc necháte zmrznout vodu v krabičce)
 • rozpouštění ledu pomocí horké vody
 • fantazii se meze nekladou…
Rozpouštění barevných ledů ve vodě je tak trochu alchymie

4. Mícháme barvy

Velmi zábavnou aktivitou je u nás doma rozpouštění obarvených ledů ve vodě. Stačí, když si večer dáte do tvořítek na ledy vodu a obarvíte ji pomocí potravinářského barviva (nebo klidně i temper, tak jako my). Druhý den můžete s ledy pracovat. Připravte si několik nádob s teplou vodou a něco na míchání (lžičku, dřívko). Postupně dávejte ledy do vody a míchejte. Jakmile se budou ledy rozpouštět, barva pomalu vodu obarví. Je to krásná podívaná. Můžete s dětmi takto i poznávat i jak se míchají barvy do sebe.

5. Malování s ledem

Případně obarvenými ledy malovat na papír. V tom případě je lepší zapíchnout do obarvené vody před zmrznutím tyčku, která bude později sloužit jako držátko. Pokud máte tvořítka s různými tvary, neváhejte je použít. Bude pro děti zábavné mít červené ledové jablíčko, či fialové hroznové víno =o) A mohou tak ještě navíc tvary pojmenovávat.

Můžete rozpouštět barvy odděleně, nebo je dohromady míchat.

6. Párování vloček

Jestli vaše dítě raději vyhledává a přiřazuje, tak jej jistě zaujme aktivita se sněhovými vločkami. Můžete si je sami namalovat, nebo vytisknout z internetu. Pro batolátka postačí 5 různých typů vloček, u starších dítek se meze nekladou. Stačí si vytisknout vločky po dvou – od každé dvojice jednu vločku zalaminujeme vedle sebe, čímž vytvoříme pruh (můžete i jen nalepit na čtvrtku, ale laminace déle vydrží). Druhou z dvojice necháme samostatně. Nejlépe se dětem bude pracovat na tácku nebo připravené ploše, kde budeme mít jednotlivé vločky na levé straně v misce a pás s vločkami před sebou. Cílem pro děti je přiřadit na/či pod sebe stejné vločky.

Přiřazování dvojic vloček

7. Hry si s vločkami

S vločkami se pak dá dělat spoustu dalších aktivit, podle stáří a preferencí dítěte:

 • Hraní klasického pexesa
 • Počítání a přiřazování počtu
 • Skládání obrazců
 • Obkreslování a vybarvování

Určitě vás při tvoření napadne mnoho dalších aktivit. Dobré je se nechat vést dítětem, ono vám samo ukáže, co vše se dá dělat a s čím si hrát. Jsem si jistá, že vás překvapí důmyslným nápadem.

Malování sněhových vloček pomocí soli už jste zkusili?

8. Barevné solné vločky

Poslední inspirací pro vás jsou barevné solné vločky. Pokud jste je ještě nezkusili, tak vám radím směle do toho. Budete potřebovat pouze:

 • tekuté lepidlo
 • štěteček
 • sůl
 • vodu
 • vodové barvy
 • čtvrtku s přemalovanými vločkami
Děti bude velmi bavit zapouštět barvy do soli.

Nejprve potřete vločky lepidlem a nechte děti ať lepidlo posypou solí. Bude to pro ně zábava a procvičí si díky tomu špetkový úchop. Poté je potřeba nechat lepidlo uschnout. Mezitím si připravte vodu a vodové barvy. Uschlé solné vločky pomalujeme barvami a sledujeme, jak se zapouští. Vločky nemusí mít nutně jenom modrou barvu, nechte děti experimentovat. Výsledek se vám bude moc líbit.

Kdo říkal, že vločky musejí být pouze modré?

Tak co, jste navnadění na aktivity s vašimi dětmi? Budeme moc rádi, když se se svými výtvory pochlubíte na našem Facebooku.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář