fbpx

Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy na to, jak uspořádat první knihovničku Vašeho děťátka, jak si s dětmi číst a komunikovat během čtení, jaké knížky pro děti a podle čeho vybírat a mnoho dalšího.

Jak nejlépe naučit děti angličtinu?

Často se setkáváme s názorem, že děti se cizí jazyk učí naprosto bez problému, jednoduše, prakticky bez zvýšeného úsilí a je jedno, v jakém prostředí se nacházejí. Ale je tomu opravdu tak? Opravdu děti nasávají informaci a nové jazykové znalosti jako houby?

Learn English concept with toddler girl using her laptop

V roce 2000 byl publikován výzkum, který uvádí, že nejlepších výsledků mají děti, které jsou novému jazyku vystaveny prakticky denně, v různých situacích a variantách v dlouhodobém horizontu jako jsou např. děti imigrantů. Právě ony mají z dlouhodobého hlediska daleko vyšší úroveň znalostí nového jazyka v porovnání třeba s dospělými, kteří se jazyk učí zcela cíleně.

Učit se jazyk v kurzu je pro děti těžší než pro dospělé

Pokud opustíme myšlenku, že jsme byli vhozeni do vody a není úniku než toho, že se naučíme plavat, tedy v našem případě, že se naučíme mluvit, používat a myslet v cizím jazyce, pak se dostáváme k cílenému učení se formou výuky tak, jak ji známe z našeho každodenního života – běžně nabízené kurzy, školní výuka atd.

A tady už děti v takové výhodě nejsou.

Děti, které jsou vystaveny jen školní výuce a rutinně sestaveným hodinám angličtiny, kdy jen prakticky sedí a učí se pasivní formou, jsou na tom o dost hůře než dospělí ve stejné situaci.

Ptáte se proč? Protože teenageři a dospělí už mají zakořeněnou schopnost se učit a vzdělávat touto pasivní formou a je pro ně daleko jednodušší nové učivo vstřebat a zapamatovat si ho. Je to pro ně vědomá a cílená činnost. Naproti tomu dítě, které se snáze učí věci metodami pokus-omyl a/nebo zažitím si reálné situace, má problém látku vstřebat, pochopit a dlouhodobě si ji zapamatovat tak, aby ji zase časem mohlo bez problému použít.

A jak se tedy děti mají učit angličtinu?

Jak už bylo naznačeno hned v úvodu, není nic lepšího, než dítě (a v tuto chvíli opravdu platí čím dřív, tím líp) vystavovat vlivu dalšího jazyka tak často, jak je to jen možné a v co nejvíce podobách tzn. neupřednostňovat jen poslech písniček, sledování videí, pohádek.

Ideální je, když má dítko možnost slyšet a zažít si nový jazyk v běžném denním režimu tj. při každodenních situacích jako je to u jídla, u koupání, na procházce, při hraní her… přesně tak, jako se učí svou mateřštinu. Jedině tak je to přirozený, nenásilný způsob, jak ukázat, že není na světě jen čeština, ale i další jazyky.

Existuje takový způsob výuky vůbec?

Ano, i ne… žádný kurz, a je jedno jak moc skvělý je, nemůže být perfektní bez vaší interakce – tedy bez toho, aniž by rodiče k výuce přistoupili aktivně. I když jsou naše kurzy GoKids! English koncipovány tak, aby byly zábavné a aby to byl pro děti hlavně zážitek, ani to nestačí. Nelze se učit nový jazyk jen 1-2 hodiny týdně a doufat, že to bude stačit.

Ano, dítě bude vědět, že se lze domluvit i jinak, než mateřštinou, bude znát některá slovíčka, slovní spojení, nemusí se bát promluvit… ale opravdu bude jazyk znát a aktivně používat? Bude schopno reagovat a myslet v cizím jazyce? Určitě ne!

Dospělý člověk, když se chce naučit angličtinu, bude se snažit doma kromě docházení do kurzů i několikrát týdně učit, bude si opakovat to, co se naučil v kurzu, udělá si domácí úkoly a bude se snažit najít pro sebe něco navíc jako např. poslouchat zprávy, koukat na filmy/seriály, případně si zkusí komunikovat přes sociální sítě a/nebo někde v restauraci či baru s někým cizím.

Dítě je potřeba v angličtině pořádně vykoupat

Ale co vaše ratolest? Tady přichází na řadu vaše uvědomění si a cílená výuka ve spojitosti s tou přirozenou cestou, kterou se chceme dát vést. I když vaše znalost třeba není taková, jakou byste rádi měli, i když máte před vrstevníky ostych, i když jste nemluvili skoro celé století, i když… opusťte vaši ostýchavost, udělejte to i čistě pro sebe a pro svůj rozvoj, ale hlavně to udělejte – MLUVTE!

Kdy a jak s dítětem mluvit anglicky

Mluvte s vašimi dětmi při běžných denních činnostech (když třeba není nikdo jiný doma, pokud se opravdu stydíte a nejste si svými znalostmi jisti), najděte si každý den chvilku angličtiny pro vás a vaše dítě a uvidíte, že nejen vy se zlepšujete, ale hlavně, vaše dítko na cizí jazyk reaguje a vytváří si tak návyk používání dalšího jazyka. A to nejhezčí je, že vám ve vašem dítěti roste i parťák na budoucí anglické konverzace, takže tím, že pomůžete jemu, pomáháte i sobě zlepšit angličtinu.

Odkazy a tipy pro vás:

Kurzy angličtiny pro děti od 1 do 6 letGoKids English

Chcete si zlepšit vlastní angličtinu? Kurzy vhodné od 6 let i pro dospělé SciLearn English

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Klikněte na tlačítko výše.

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář