fbpx

Jak vychovávat děti s láskou i rozumem? Osvědčené tipy, inspirace i dárečky ve formě slev najdete zde >>

Jak poznat, že je vaše dítě nadané a 10 tipů, jak jeho talenty rozvíjet

Je vaše dítě mimořádně talentované? Pokud si nejste jisti, čtěte dál. Sepsali jsme pro vás čeho si všímat a také 10 tipů na to, jak můžete i vy, rodiče, ovlivnit to, jak výjimečné dítko vychováte.

Během raných let dítěte rodiče často hledají známky toho, že jejich děťátko má nějakou schopnost nebo talent, které ho dělají výjimečným mezi ostatními. Možná, že jejich dítě běží rychleji než ostatní, nebo snadno řeší pokročilé matematické problémy, nebo má vytříbený hudební sluch.

Je připravené prostředí důležitější než geny?

Výzkum ukazuje, že prostředí má velký vliv na rozvoj inteligence. možná i větší než to, s čím se dítě narodí (geny). takže každé dítě může být nadané, pokud rodiče správně připraví jeho prostředí pro růst.

Co může poukazovat na zvláštní nadání?

Nadprůměrně dobré známky nebo výsledky testů nemusí nutně znamenat, že je dítě nadané. Sami to dobře známe ze svých vlastních školních let – ne každá spolužačka či spolužák, kteří  byli vždy připraveni a uměli na výbornou jsou dnes špičkami ve svém oboru.  A přestože neexistuje jediný vzorec pro identifikaci nadaného dítěte, vědci a pedagogičtí psychologové tvrdí, že existují určité charakteristiky, které mohou poukazovat na vysoký potenciál u dětí. Mezi ně například patří:

  • raná schopnost rychle číst, učit se a rozumět věcem
  • intenzivní pohlcení nějakým svým zájmem, aniž by ale dítko zapomnělo na okolní události
  • zvýšený pozorovací talent, zvědavost a tendence klást otázky
  • schopnost abstraktního myšlení, přičemž dítě vykazuje známky kreativity a vynalézavosti
  • raný rozvoj motorických schopností (např. rovnováhy, koordinace a pohybu)
  • radost z objevování nových zajímavostí nebo pochopení nových konceptů
  • rané používání pokročilé slovní zásoby
  • rychlé pochopení různých informací
  • nezávislost, samostatnost a odpovědnost při plnění úkolů
  • schopnost nahlížet na situace z různých perspektiv a zkoumat alternativní přístupy

Jak vytvořit prostředí, které rozvíjí talent vašeho dítěte?

Co byste tedy měli dělat, když si u svého dítěte všimnete raného potenciálu? Jak můžete pomoci rozvíjet jejich talent, aniž byste vytvářeli nezdravý tlak?

Všechny tyto charakteristiky nebo známky toho, že děťátko bude nějakým způsobem převyšovat ostatní vrstevníky se dají skvěle rozvíjet pomocí Montessori přístupu. Nejdůležitějším krokem, který rodiče mohou udělat, je vytvořit prostředí, kde mohou jejich děti rozvíjet své zájmy a prostředí průběžně aktualizovat podle toho, kdy dítě zcela přirozeně jeví o určité věci zájem a nadšení!

1. Podpořte aktivitu a zvýšený zájem

Zcela zásadní pro rozvoj talentu a schopností je vystihnout moment, kdy dítě jeví zájem o konkrétní činnost. Pokud si včas uvědomíte, že děťátko např. právě v tuhle chvíli rádo zkoumá malé předměty, zajímá ho počítání, barvy nebo písmena, nesnažte se jeho zájem přesměrovat jinam jen proto, že ve vašich očích je na to ještě dost času a podle ostatních vrstevníků by bylo vhodné, aby se právě teď věnovalo jiné běžné činnosti.

„Paměť a pozornost se řídí tím, co nás nejvíce zajímá.“

Montessori principy

Pokud ho třeba právě teď zaujal hmyz, podpořte ho tím, že navštívíte např. interaktivní výstavu, pořiďte si materiály pro kreativní hry s tímto tématem, můžete společně zajít do dětské knihovny a zeptat se na vhodnou literaturu apod. Nenechte se odradit tím, že je to oblast, kterou třeba právě vy tak úplně v lásce nemáte. Čím víc necháte děťátko objevovat to, co ho přirozeně zajímá, tím snadněji a lépe bude informace a nové poznatky vstřebávat.

2. Vyhledávejte společnost stejně smýšlejících rodičů a vrstevníků

Tenhle úkol se na první pohled může zdát jako velmi těžký, pro rodiče žijící v malých městech či obcích kolikrát i skoro nemožný. Ale! V dnešní době internetu, sociálních sítí a různých sociálních skupin je daleko snazší zjistit, kdo má na věc podobný názor a možná vás i překvapí, kdo všechno se o Montessori přístup zajímá a kde všude se s ním můžete setkat ať už v podobě kurzu pro rodiče a lektory a nebo v podobě zájmových kroužků pro vaše děti. Takže vzhůru do online a následně reálného světa! 🙂

A proč je tohle důležité? Studie ukazují, že rozvoj dovedností dětí roste rychleji, když komunikují s ostatními, učí se od nich nebo se cítí inspirováni ostatními s podobným talentem. Když děti vidí lidi kolem sebe zářit v aktivitě, mají motivaci zvýšit laťku a být ještě lepší. Stručně a jasně – tady vítězí přirozená lidská soutěživost a ta je zvláště u dětí hodně silným hnacím motorem.

3. Najděte ten správný vliv

Nikdo nedosáhne velikosti sám. Někdy se rodiče musí dívat mimo sebe, aby uspokojili potřeby svého dítěte – nalezením externího lektora. Je však důležité mluvit se svým dítětem a ujistit se, že jsou všichni na stejné vlně.

Nemusí to být někdo, kdo je mnohem zkušenější. Výzkum překvapivě zjistil, že nejvýznamnějšími ovlivňovateli vašeho dítěte jsou velmi pravděpodobně jejich přátelé. Ideální, pokud tu možnost máte, je tedy např. Montessori školka a nebo stačí zájmový kroužek, který se nese v duchu Montessori principů a tuto pedagogiku využívá jako například kurzy Poznáváme svět. Tam si vaše ratolest určitě kamarády najde a mohou skvěle vzájemně motivovat i podporovat.

Jeden příklad za všechny byl vztah mezi členy kapely Beatles Johnem Lennonem a Paulem McCartneym, který brilantnost kreativních dvojic potvrzuje. Psali spolu písně a každý pomohl zaplnit hudební prázdnoty, které ten druhý nechal otevřené. Zatímco oba byli nesmírně nadaní jednotlivě, ani jeden by pravděpodobně nebyl tak úspěšný sám, jako byli spolu.

4. Budujte rodinné hodnoty

Rodinné hodnoty jsou základem vedení a přijetí a výzkum ukazuje, že když mají děti silný pocit podpory a sounáležitosti, dokážou lépe využít svůj plný potenciál.

Co to znamená v praxi? Ukažte, že respektujete jejich jedinečnost, názory, nápady a sny. Trávit čas společně jako rodina je velmi důležité, ale stejně tak je dobré poskytovat i nestrukturovaný čas na hraní a umožnit každému členovi rodiny sledovat své vlastní zájmy.

Dobré je podpořit vytrvalost a pozitivní přístup, nevzdávat se, když věci nejdou podle plánu. Tohle může být velmi náročné, ale vyplatí se to. Nejen pro budoucí školní léta. Pokud taková situace nastane, že nejde vše podle plánu, dítku se nedaří (a nebo i vám – což je skvělý modelový případ), mluvte o tom. Vás u toho možná napadne jiný způsob nebo řešení situace a dítko se naučí, že je potřeba se nad dílčí neúspěchy povznést a zkusit to znovu, jinak, s odstupem… 🙂

Mějte ale na paměti, že vyvíjení přílišného tlaku na děti může být škodlivé. Když mají děti pocit, že každý domácí úkol přinese nebo prolomí jejich budoucnost, může mít tento tlak negativní důsledky.

Zbavte se nejistoty ve výchově a využijte ověřené metody k přirozenému rozvoji dítěte. Ukážeme si, že děti lze vychovávat s respektem k jejich osobnosti, nechat je přirozeně se rozvíjet a díky tomu z nich vyroste ta nejlepší verze sebe sama. Vstupte do kurzu Montessori inspirace online a přesvědčte se sami, že je to pro vás a vaše děťátko ta správná cesta.

Zdroje článku:

https://www.cnbc.com/2021/06/22/how-to-tell-if-your-kid-is-gifted-and-what-parents-can-to-do-raise-exceptionaly-smart-kids.html

https://gokids.cz/montessori/online-kurz/
Komentáře

Přidat komentář