Jak se nám „žije“ s angličtinou

Umět výborně anglicky je pro někoho celoživotní výzva, pro jiného je to zábava. O to větší důraz klademe na učení cizího jazyka u svých dětí. Moc dobře si, jako rodiče, totiž uvědomujeme, jaká obrovská výhoda to je. Otázkou ale zůstává kdy začít a hlavně jak?

Přečtěte si příběh maminky 10měsíčního Ondry a nechte se inspirovat, jak vnést angličtinu do všedního života (nejen s materiály GoKids English).

Příběh maminky Lenky z Pardubicka

Máme doma 10 měsíčního syna Ondru a už před narozením jsme byli s manželem rozhodnuti, že ho chceme od malička učit anglicky. Naši znalost angličtiny si udržujeme čtením článků na internetu, knih v originále, poslouchání anglicky mluvících médií, ale i zábavy – seriálů, komiksů, filmů. Díky tomu se nám otevírá širší a bohatší svět. A zároveň se domníváme, že se stále jedná o významnou konkurenční výhodu na trhu práce, kterou synovi chceme dát.

Součást našeho života

S „učením“ angličtiny jsem vlastně začala už v těhotenství a to tím, že jsem četla svoje oblíbené knihy nahlas. V prvních měsících Ondrova života toho bylo na mě poněkud moc, takže jsem angličtinu používala jen při čtení prvních dětských knih (konkrétně USBorne Touchy Feely books). S tím, jak jsem začala nabírat síly, jsem postupně přidávala na intenzitě.

V současné době s Ondrou mluvím výhradně anglicky, pokud jsme o samotě. Naučila jsem se několik „Nursery rhymes“ (a stále se učím nové) a často je zpívám. Do běžných činností jsem zařadila i písničky z GoKids English. Například, když Ondru oblékám, zpívám „just watch me, put my little …. on me…“ za tečky náhradím vždy daný kousek oblečení. Před spaním čtu anglicky pohádky, a když potřebuji na chvilku volné ruce, pustím část videa z GoKids English.

Jinak používám angličtinu pasivně, jako dřív, tzn. přes den poslouchám většinou hudbu s anglickým textem a u vaření si pouštím některé podcasty, například NPR news, Freakonomics, What fresh hell: laughing in the face of motherhood a jiné. Věřím, že Ondra tak vlastně mimoděk taky něco pochytí…

Písničky, pohádky, poslouchání podcastů a hlavně běžná konverzace-vše v angličtině!

S čím se potýkáme

Ráda bych ještě řekla, s čím se ve svých snahách potýkám. Manžel mě zcela podporuje, ale sám nerad mluví anglicky, což mi trochu ztěžuje situaci. Když totiž na mě začne mluvit česky, přepíná mi můj mozek do češtiny. Proto na Ondru mluvím anglicky hlavně, když jsem sama, protože můžu anglicky myslet a mluvení je pak pro mě mnohem jednodušší a přirozenější.

Zároveň cítím jakýsi podivný stud ze strany rodiny, když na veřejnosti promluvím na syna anglicky.  Je to něco ve smyslu „Tyhle experimenty si nechte na doma, tady jste mezi českými lidmi, mluvte jejich řečí.“ Toto mě překvapuje nejvíce. Obecně všichni tvrdí, jak je skvělé, že se snažím Ondráška angličtinu učit, stejně ale přichází poznámky typu „Ajeje, to abych si k tobě vzala slovník, Ondrášku“ apod.

Nicméně toto jsou drobné překážky, které mě určitě nezastaví. Dokud bude má úroveň angličtiny stačit, budu se ji snažit předávat synovi dál.

Jaký je výsledek?

Kromě toho, že má Ondra opravdu rád všechny písničky, tak zatím ještě není žádný konkrétní výsledek. Je to ještě mrně a ani se znaky zatím nezačal, natož s mluvením. :-). Ale nevzdávám to. Vím, že to chce čas a že mu dávám do budoucna obrovskou výhodu.

Proč nezačít ještě dnes?

Pokud i vy sami váháte, kdy je ten správný čas začít učit dítě angličtinu a hlavně jak, máme pro vás návrh. Podívejte se na záznam webináře „Jak naučit dítě angličtinu? I když ji sami dokonale neovládáte.“ Ještě tento týden máte možnost ho zdarma shlédnout. Třeba pomůže zbořit některé mýty o učení cizího jazyka a přesvědčí vás, že to má smysl ještě v předškolkovém věku.

Odkaz na webinář najdete zde:
https://gokids.cz/english/

Komu by webinář nestačil a chtěl by rovnou jít do akce, tady je odkaz na naše kurzy GoKids English: https://gokids.cz/kurzy/gokids-english/

Komentáře

Přidat komentář