Náš prvorozený – jak nás ovlivňuje pořadí našeho narození

Tříletá slečna sedí na zemi v koutě místnosti. Právě před chvílí od ní po čtyřech s velikým pláčem odlezl bráška. Maminka do jejich hašteření nezasahuje a čeká, až k ní syn přileze. Dívám se na malou holčičku a vnímám, jak by tam bylo mně. Vnímám její vnitřní zodpovědnost za to, co se stalo, za bráškův pláč. Má v sobě veliký rozpor. Udělala vše, co bylo třeba, aby se obhájila, ubránila, ale na tento výsledek opět zapomněla.

Minulost

Prvorození měli výsadní postavení. Byli bráni jako dar od Boha a právě tomu byli obětováni nebo zasvěceni. Prvorozený syn panovníka dědil trůn, dcera rozšiřovala moc svým sňatkem. To je jen trocha z minulosti.

Přítomnost?

Vaše firma bude prosperovat, pokud ji povede svědomitý, pracovitý, zodpovědný prvorozený syn, dcera. Vaši tradici lékaře, právníka, účetní bude následovat právě váš prvorozený/á. Tu vánočku jako vy bude péci s láskou k rodinné tradici vaše dcera, ta první a váš první syn bude vždy toužit právě po této vánočce.

Jak to máte vy? Jste prvorození?

Jaký vztah máte k nám, těm kteří vždy mají „pravdu“? Teda tu svou, ale to neradi slyšíme. Každý prvorozený, ať se narodí v jakékoliv rodině, potřebuje pochopení a uznání svého postavení. Jeho role není jednoduchá. Je to ten, který vyrůstá s dospělými, oni se na něm učí své rodičovství. Má splnit jejich očekávání a měl by být prostě dokonalý. Na oplátku je to právě on, který bude při příchodu dalších dětí, vyžadovat dodržování pravidel, bude jim přirozenou oporou a bude šéfovat ostatní sourozence. Je mu zatěžko uznat pravdu někoho jiného, proto to s ním nemá nikdo jednoduché, ani my rodiče. Je ale veliký dříč a nenajdete zodpovědnějšího a pravdomluvnějšího. Právě o prvorozeného se „opírají“ další děti. Jak se na tuto roli “prodloužené ruky” rodiče připravit?

Těším se na vás na semináři u příležitosti festivalu Týdne respektu k porod

S Láskou a úctou,
Monika Němcová

Program festivalu Týden respektu k porodu. Probíhá 15. – 21. 5. 2017.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář