fbpx

Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy na to, jak uspořádat první knihovničku Vašeho děťátka, jak si s dětmi číst a komunikovat během čtení, jaké knížky pro děti a podle čeho vybírat a mnoho dalšího.

Neposedí? Nevydrží u ničeho? Jak na to?

Kolikrát jste si položili otázku: „Co já dělám špatně, že to dítě u ničeho nevydrží?“

A jak jste si odpověděli? K čemu jste došli?

Pojďme se na tenhle fenomén, které nám mnohé sociální sítě, časopisy a reklamy veeelmi zkreslují, podívat trošku podrobněji a s nadhledem. Třeba zjistíte, že neděláte špatně nic a je to všechno trošku jinak.

Volný pohyb a montessori

Sociální média mohou vykreslit nerealistický obrázek tichých, soustředěných dětí, díky kterému se ti nejlepší z nás mohou cítit jako ti, co selhali.

Napadlo vás ale někdy, že opravdu existuje důvod, proč Montessori učebny umožňují volný pohyb po místnosti?

Děti, ale nejen děti a opravdu každý (ano, i dospělí!), potřebují k přemýšlení pohyb. Vědecká novinářka Annie Murphy Paulová o tom mluví ve své nové knize The Extended Mind. Vysvětluje, že lidé se vyvinuli k pohybu. Byli jsme předurčeni k tomu se pohybovat, ale nějak jsme si umínili, že k serióznímu myšlení a inteligenci patři to, když jsme potichu a nehybní.

I krátká hra venku může hodně napomoci dalšímu soustředění

Přitom pohyb zlepšuje učení – zlepšuje paměť. Pomáhá nám udržet pozornost a vede nás k hlubšímu porozumění. Ba co více, mentální zdroje, které by mohly být použity k podpoře myšlení a řešení problémů, jsou přiškrcené a nucené soustředit se na potlačení pohybu 🙂 Pamatujte, že umožnit našim dětem možnost volného pohybu podle potřeby, je pro jejich učení zásadní.

KDY nabídnout cílené aktivity

Pokud nabízíte aktivitu, která vyžaduje soustředění nebo potřebu, aby vaše dítě sedělo, nabídněte ji poté, co bude mít dostatek příležitostí k pohybu, třeba po procházce nebo nějaké době venku. To je další skvělý příklad následování dítěte. Vaše dítě ví, kdy se potřebuje pohnout a kdy je připraveno sedět a soustředit se.

JAK a podle čeho vybrat vhodnou aktivitu

Nevíte, jakou hračku vybrat z tak ohromného množství? Rádi byste dítě zabavili a přitom ho i podpořili v jeho přirozeném rozvoji? Prozradíme vám 3 jednoduché tipy, jak na to.

1. Zjistěte, na co má právě náladu

Tohle bude nejspíš snazší, než si představujete. Nemusíte dítěti nutně číst myšlenky. Buď vám to řekne, nebo se dovtípíte z toho, co právě dělá. Jen je potřeba být pozorný. Pokud se vám sápe po rukách, když krájíte zeleninu, tak mu připravte krájecí aktivitu na jeho vlastním malém stolečku s přijatelným nástrojem na krájení a ukažte mu, jak na to.

2. Nesnažte se mu vnutit činnost, která se vám zdá vhodnější

Když se vám dítě snaží rozstříhat oblíbený časopis, najděte mu něco vhodnějšího na stříhání, ale nesnažte se ho za každou cenu přesunout na jinou činnost, která se Vám zdá vhodnější. Když dítě dělá to, co ho baví a co právě chce dělat, bude to dělat s chutí, víc se u toho naučí, posílí si soustředění, dokáže to dělat samostatně a vy ho můžete jen zpovzdálí sledovat.

3. Dejte mu na dosah věci, které ho baví

Připravte dítěti aktivity, které ho v tomto období baví, na tácky a dejte mu je přehledně do poličky, kde se k nim může kdykoliv dostat. Průběžně sledujte, co dítě baví, a s tím, co si už delší dobu nehrálo, nahraďte něčím novým. Stačí, když dítě bude mít třeba jen 6 tácků a budete je obměňovat. Hlavní je, že na to dítě vidí a dostane se k tomu. Hračky v krabici nejsou pro dítě vhodné – ale to už je na delší vyprávění…

Ještě než začnete tvořit, řádit a užívat si další aktivity s dětmi…

Kdybyste si náhodou nevěděli rady, tak si můžete stáhnout náš eBook zdarma 7 jednoduchých tipů, jak zařídit batoleti pokojíček v montessori stylu. Připravené prostředí také dopodrobna rozebíráme v našem online kurzu Montessori inspirace pro rodiče dětí od narození do 6 let.

Použité zdroje:

1. https://themontessoriroom.com/blogs/montessori-tips/how-to-get-your-child-to-sit-and-focus-on-activities
2. https://gokids.cz/7-aktivit-na-tacku-a-3-tipy-jak-u-toho-zabavit-dite/

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Klikněte na tlačítko výše.

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář