Raný rozvoj mozku v prvních letech má celoživotní dopad

Jak se mozek vyvine v prvních čtyřech letech od početí, může mít celoživotní dopad na pohodu a úspěchy dítěte. Jak to rodiče ovlivní?

Nový výzkum ukazuje, jak se náš mozek vyvíjí během těhotenství a v prvních třech letech života může mít celoživotní dopady.

Vědci říkají, že to může také určit, zda v životě uspějeme, a zvýšit šance na to, kdo se stane premiérem a kdo třeba vězněm.

„Primární vlivy, které určují váš úspěch v životě, jsou stanoveny v těchto prvních čtyřech letech – prvních devět měsíců před narozením a tři roky po narození,“ říká Sir Peter Gluckman.

On a jeho kolegové z Koi Tu: The Center for Informed Futures tvrdí, že pokud se exekutivní funkce mozku – jako plánování, myšlení, paměť a emoční regulace – nevyvíjejí správně, může to mít celoživotní následky. Může to určit, jak se vám daří ve škole, jaké máte duševní zdraví, či zda se zapletete do zločinu, a také co bude předáno další generaci.

Vědci tvrdí, že existuje výzkum, který ukazuje, že do dvou let věku dokážou do jisté míry předpovědět, co se s lidmi může stát po zbytek jejich života.

Dobré exekutivní funkce jsou svázány s pozitivním prostředím, včetně klidného a šťastného těhotenství, pozitivní a aktivní interakce s rodiči a pečovateli, méně času u obrazovky a více času u knih.

Manuál na děti, ale v porodnici nikdo nerozdává a tak se rodiče často spoléhají na svou intuici, která nás ale vede stejnou cestou, jakou jsme byli vychováváni my a i když se tomu bráníme, často se na tuto cestu necháme zejména v emočně vypjatých situacích strhnout.

Jak to změnit?

Pomůže rodičovské vzdělávání. Když se naučíme metody, jak zvládat stres, jak nastavovat hranice, jak být důsledný při jejich dodržování, jak mluvit s dítětem s respektem, jak připravit vhodné emoční i fyzické prostředí k tomu, aby se dítě mohlo optimálně rozvíjet.

Začít můžete tím, že si zakoupíte knihu, která vám pomůže jak se zvládáním vlastní pohody, tak i výchově dětí od narození do 3 let. Právě takovou knihou je kniha o výchově S láskou i rozumem.

Další cestou je načerpat inspirace z kurzů určených rodičům nejmenších dětí. Nejprve je potřeba zvolit si přístup, který s vámi ladí. Pro nás je to jednoznačně montessori pedagogika, která se v moderních výzkumech ukazuje jako ideální přístup k přirozenému rozvoji exekutivních funkcí mozku i emočních dovedností dítěte (i rodiče). Připravili jsme pro vás kurz, který rodičům dává inspirace, jak tuto pedagogiku snadno a bez velkých výdajů zařadit do vašeho života s miminkem, batoletem nebo předškolním dítětem. Více informací o montessori inspiracích najdete zde.

Pro správný rozvoj mozku je důležitý i rozvoj komunikace. Dítě se o komunikaci snaží až o rok dříve, než se naučí mluvit. Znakování Baby Signs rodičům pomůže toto období překlenout a umožnit dítěti, aby se rozvíjelo bez toho, aby muselo čekat až přijdou slova. Výzkum také ukázal, že znakující děti mluví dříve a lépe než jejich neznakující vrstevníci a znakování má pozitivní vliv i na rozvoj inteligence dítěte.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář