3 montessori inspirace pro připravené prostředí

Vaše ranní káva voní v místnosti, ale je příliš vysoko, abyste na ní v pohodě dosáhli. Jak se cítíte? Bezmocně? Zoufale? Podobné pocity zažívá vaše dítě téměř celé 3 roky jeho života. Říká se tomu období „já sám“, kdy dítě chce všechno zvládnout bez vaší pomoci. Jak to ale udělat, abychom to dětem dopřáli a zároveň se o ně nebáli? 

Odpověď je jednoduchá. Připravíme prostředí, ve kterém děti zvládnou vše, co by rády, a to úplně samy. Začít můžete třeba tím, že se podíváte na svět z výšky vašeho dítěte.

  • Sednete si nebo lehnete na zem a rozhlédnete se, co vidíte.
  • Zapíšete si, co chcete odstranit nebo změnit – např.postel je příliš vysoko, ze zdi trčí kabel, který stále láká vaše maličké k hraní
  • Změny provedete (dáte matraci z postele na zem, kabel zaděláte) 

Na spoustu činností, které by děti rády dělaly, rodiče reagují slovy : „To nemůžeš dělat, jsi na to moc malý!“ …místo toho, aby hledali cestu, jak to dítěti umožnit. Proč raději nezkusit vymyslet, jak tyto činnosti přizpůsobit, aby byly pro vás snesitelné a tím pádem radostné a rozvíjející pro vaše batole?

Věřte nebo ne, tu vodu zkrátka nerozlévá schválně – jen prostě poznává, co se s vodou dá všechno dělat.

Důvěra a bezpečnost

Nejdůležitějším úkolem je v prvé řadě zajištění bezpečí a to v jakémkoliv prostředí. Stejně tak důvěra rodiče, která dává dítěti svobodu a touhu zkoušet nové věci samo. Jedno bez druhého nefunguje.

Kam se rodí děti? Do světa nás, dospělých. Zde je už všechno hotové, připravené, nám dospělým uzpůsobené. Dítěti bychom však měli připravit prostředí, ve kterém se bude cítit dobře.

Když se vrátíme do minulosti. Vše se odehrávalo na zemi. Nebylo tedy třeba řešit nebo připravovat prostředí zvlášť dětem. Děti na všechno viděly, v kmeni byly všichni spolu, učily se od sebe navzájem, nápodobou, jednoduše, rychle a efektivně.

Prostor a nábytek

Kolik prostoru je potřeba pro každé dítě? Odhadnete to jednoduše, podle věku dítěte. Čím mladší, tím méně prostoru potřebuje a naopak. Miminka se ráda tulí, choulí, netřeba velkých postelí a pokojů. Naopak starší děti milují pohyb, tanec, volnost.

V dnešní době spousta rodičů i prarodičů zahrnuje děti hračkami, se kterými si pak třeba ani nehrají. Je to díky množství, které nám dnešní ekonomická situace dovoluje nakupovat. Proto se raději řiďte pravidlem „Méně znamená více.“ A to, co zrovna vaše batolátko nebo miminko nezajímá, jednoduše zavřete do skříně, nebo předejte o dům dál.

Co všechno je pro dítě „hračka“?

Věřte nebo ne, spousta „hraček“ je pro děti vše, co vidí ve vašich rukou. Ovšem pokud jim tyto věci potřebné pro zvládnutí domácnosti či zahrady pořídíte v odpovídající velikosti, stanou se vašimi parťáky, kteří moc rádi pomáhají a uklízí. A proč?

Děti vidí nás, dospělé, u těchto činností každý den, a tak je chtějí zkusit také. Být jako my. Existuje spousta možností a variant, jak umožnit dítěti přístup například na kuchyňskou linku, k umyvadlu, pračce. Stačí jen kouknout na ty správné tipy a inspirace. A pak už jen ukázat a trpělivě zkoušet.

Jak zařídit pokoj pro batole?

eBook zdarma

Pokud stále nevíte, jak připravit pokojíček pro vaše batolátko tak, aby bylo samostatné, máme pro vás poslední tip!

Stáhněte si náš nový eBook 7 inspirací, jak zařídit pokojíček pro batole v montessori stylu a poodhalte tajemství, jak přenést pohodu i k vám domů.

Zadejte svůj email a stáhněte si eBook zdarma.

  • Zašleme vám eBook zdarma a další inspirace k rozvoji dětí do 6 let. Kdyby vás naše tipy už nudily, v každém e-mailu najdete odkaz na odhlášení. Seznamte se s našimi zásadami zpracování osobních údajů zde.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář