fbpx

Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy na to, jak uspořádat první knihovničku Vašeho děťátka, jak si s dětmi číst a komunikovat během čtení, jaké knížky pro děti a podle čeho vybírat a mnoho dalšího.

8 důvodů proč se občas NUDIT

Cílené zabavení dětí nemusí být vždy to nejlepší

Přes knihy, umění a sport k iPadům a televizi. Tak se dnešní rodiče snaží všemožně zabavit své děti. Co se však stane, pokud necháme děti se čas od času prostě nudit? Jak to ovlivní jejich rozvoj?

Televize a počítače, jejich oslnivá záře, má méně pozitivních důsledků, než si většina rodičů myslí. Doslova zabíjí kreativitu a rozvoj vlastní představivosti. Proto je tolik důležité dát dítěti příležitost být sám se sebou a třeba se i chvíli nudit. Spousta významných kreativních profesionálů potvrdila, že nuda sehrála obrovskou roli v jejich svobodě tvořit, kdy dětství strávené na venkově, kde většinou nebyla televize, je přimělo k vlastnímu „zabavení se“. A to je to, co některé z dnešních dětí, ale i dospělých neumí. Prostě se bavit bez digitálních vymožeností nebo nějaké řízené aktivity.

Nechejme děti někdy jen tak být, snít, přemýšlet…

Je důležité nechat myšlenky jen tak plynout. Takto brzy přijdete na kreativní řešení vašich problémů či nápadů. A děti to mají úplně stejně. Pokud budete děti neustále bavit a vytvářet jim řízený program, budou vyrůstat v očekávání toho, že je vždy někdo zabaví, a také, že jim vždy někdo bude říkat, co mají dělat.

Rodiče často mívají pocit viny, když se děti nudí. Ve skutečnosti je to však  pro dobro všech zúčastněných a mělo by to být vnímáno spíš jako příležitost k rozvoji, než deficit. Je potřeba, abychom dovolili dítěti si uvědomit, že vytváření vlastní zábavy chce čas, prostor a také možnost dělat nepořádek (v mezích, které si předem společně stanovíte). Dopřejte dětem různé materiály, v podstatě obyčejné věci jako je koš na prádlo, deka, foťák, lupa, dřevěné kostky. Nejeden drahý barevný a na pohled (dospělého) lákavý dárek, byl zapomenut v koutě, protože batoleti stačí k hraní pouhá obyčejná krabice např. s míčkem, který se v ní bude pohybovat.

Vzpomínám si, jak jsem v dětství (do svých 6 let) šmejdila s oblibou na půdě mého tatínka a objevovala různé poklady, se kterými se dalo vymyslet tolik rozličných her a zábavy! Ten okamžik, kdy se děti zabaví samy se sebou, je to nejvíc, co jim můžete do života dopřát. Sebepoznání v okamžiku, kdy se nudí, je hluboké a soustředěné a velice důležité pro celý  jejich budoucí rozvoj.

Nuda rozvíjí:

1.Vynalézavost

– pokud děti necháte samotné vymyslet, co budou v danou chvíli dělat, tím spíš je to bude bavit

2. Tvořivost

– děti nemohou tvořit jen stále pod dozorem někoho dospělého a přesnými pokyny, co je cílem tvoření, potřebují volnost

3. Zvídavost

– děti rády objeví neobjevené a poznají nepoznané, opět pokud k tomu budou mít časově neomezený prostor, prostě svůj čas

4. Důvěru

– v sebe samo, ale také ve vás a v to, že dokážete nechat dítě samotné s jeho hrou, aktivitou a věříte mu, že se smysluplně zabaví

5. Pozorování

– pokud děti samy pozorují, v klidu, kdy je nikdo neruší, mají mnohem větší uvědomění si toho, co se vlastně děje

6. Sebeuvědomění

– toho, kdo jsou, proč tu jsou a kam míří jejich cesta, co se od nich očekává, co by chtěly ony samy, jaká jsou jejich přání

7. Soustředění

– jedna z důležitých schopností, které je třeba trénovat

8. Hravost

– fiktivní hra, neboli hra na něco, je nejlepší, pokud si ji děti zinscenují úplně samy…a vám potom třeba přichystají díky ní divadelní představení, jehož kvality patřičně vyzdvihnete

Je to vlastně poučení pro nás všechny, jež jsme zahlceni neustále různými podněty a neumíme jen tak odpočívat u knihy, v křesle, sami se sebou. Jen tak být a nechat svou mysl bloudit. Důvěřujme dětem a i když se to poprvé nepovede, zkusme to znovu.

Přejeme vám příjemné  dny plné nudy 🙂

Více podnětů na aktivity s dětmi najdete v knize o výchově S láskou i rozumem

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Klikněte na tlačítko výše.

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář