fbpx

Je tu měsíc s montessori. Materiály ke stažení, tipy a slevy na celý online Montessori kurz 20% nebo 1. lekce se slevou 55% zde >>

Zveme rodiče s miminky a batolaty na akci Znakujeme se zvířátky ze zoo. Akce se koná 12.6.2024. Registrace zdarma zde >> 

8 tipů od montessori mámy „Jak zvládnout nástup do školky“

S blížícím se novým školním rokem jsme si řekli, že by bylo užitečné podělit se o pár tipů na to, jak zvládnout a nestresovat se začátkem školkové docházky. Odchod, zvláště zpočátku, může být těžký přechod pro všechny – pro děti, rodiče i učitele!

Katie, učitelka Pre-Casa Montessori, má více než 15 let zkušeností se začátkem nového školního roku.

8 tipů, jak usnadnit odchod do školky

1. Vytvořte předvídatelnou rutinu při odchodu

Je užitečné vytvořit si s dítětem rutinu. To velmi úzce souvisí s jejich potřebou pořádku a vytváří předvídatelnost. Takže žádné mimořádné překvapení, nic nečekaného, z čeho by děťátko mohlo být v ještě větším stresu.

Mohli byste jim například předem říct: „Dám ti VELKÉ medvědí objetí a 5 pusinek a ty půjdeš dovnitř za ostatními dětmi a paní učitelkou. Vrátím se a vyzvednu tě odpoledne po svačince.“ Udělejte to speciální a používejte jen při loučení se v šatně školky.

Jakmile se rozloučíte, odejděte a nechte učitelky, aby to převzaly. Pokud jsou zkušenými učitelkami, zvládly tyto typy nových přechodů nesčetněkrát a vědí, co mají dělat.

2. Vaše energie je důležitá

Vaše energie je důležitá, protože vaše dítě zjistí a umí vycítit to, jak se cítíte VY. V ideálním případě se cítíte sebejistě, klidně a optimisticky. Žádné pochyby, nejistota, neklid.

I když se cítíte trochu smutně, je nejlepší udržet energii v klidu, dokud vaše dítě nebude ve třídě. Je úžasné sdílet své emoce se svým dítětem, ale pokud je vyjádříte přímo u dveří třídy, pravděpodobně to vašemu dítěti ztíží den.

3. Mluvte o tom

Malé děti často rozumí více, než jim přiznáváme. Cestou do školky si můžete s dítětem promluvit o tom, co ho čeká, proč je chození do školky důležité, nebo o tom, co jste ve školce měli rádi právě vy.

Sledujte tok jejich myšlenek. Můžete mluvit o různých zábavných částech školkového programu tj. existuje tolik zábavných hraček na hraní, chodí tam děti, které znáte ze hřiště a jiných kroužků, paní učitelka umí to či ono, co neumíte vy (např. hru na klavír), nové knížky a písničky atd.

4. Dejte jim po škole něco, na co se budou těšit

Malé děti ve skutečnosti nemají tak perfektní pojem o čase, takže součástí vaší rutiny může být něco, na co se mohou těšit, například „Po školce můžeme jít do parku“ nebo „Přinesu ti kolo a můžeme vyrazit po školce na projížďku.“

Tyto typy komentářů jsou také užitečné pro učitelky, aby je slyšely, protože kolem nich mohou vytvářet dialog a připomínat dítěti po celý den: „Táta říkal, že po školce půjdeš do parku, co v parku rád děláš?“

5. Nesnažte se nenápadně zmizet

Pro dítě je to těžké, protože si nakonec uvědomí, že už tam nejste, a je to pro ně velmi rozrušující. VŽDY se rozlučte.

6. Nenavštěvovat

Snažte se vyhnout procházkám kolem školky po celý den. Když vás uvidí, může je zmást nebo rozrušit, když si uvědomí, že tam nejste, abyste je vyzvedli.

7. Potvrďte jejich pocity

Pokud je vaše dítě smutné nebo má těžké pocity při odchodu, může vám pomoci tyto pocity potvrdit – „Vidím, že jsi smutný. Moc tě miluji a uvidíme se po školce.“

8. Vyhněte se úplatkům

Snažte se vyhýbat úplatkům, pokud nejste připraveni dítě takhle „odměnit“ každý den. Může se to obrátit proti vám. Stane se z toho očekávání a přidáte si tak další překážku, pakliže takový naučený úplatek jednou nedodržíte.

Další tipy na to, co lze doma aplikovat

Možná vám v souvislosti s článek začalo hlavou vířit spoustu dalších otázek a říkáte si, že tohle je téma, které si opravdu zaslouží hlubší pozornost. Je vlastně součástí montessori přístupu. Proto vás srdečně zveme na montessori webinář „Začínáme s montessori doma“.

Webinář je zcela zdarma a stačí se na něj přihlásit kliknutím na tlačítko pod tímto odstavcem. Dozvíte se určitě mnoho užitečných informací a odpovědí na otázky, které rodiče nejvíce zajímají. Program webináře si můžete prohlédnout tady >>

Použité zdroje:

https://themontessoriroom.com/blogs/montessori-tips/8-tips-to-make-school-or-daycare-drop-off-easier-from-a-teacher

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Klikněte na tlačítko výše.

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář