Chcete vychovat úspěšné dítě? Použijte tento rodičovský styl.

Někteří rodiče věří, že rodič musí být v zájmu dítěte přísný, jiní věří, že musí být schovívavý. Mnozí si kladou otázku, jak najít tu správnou rovnováhu.

Margot M. Bisnow pro svou knihu „Vychováváme podnikatele “ (Raising an Entrepreneur) vyzpovídala 70 rodičů, kteří vychovali velmi úspěšné dospělé, jak pomohli svým dětem dosáhnout jejich snů.

Byla to extrémně různorodá skupina — různých ras, náboženství, příjmů, rodinné struktury a vzdělání. Ale když s nimi mluvila, objevila společné téma: „respektující rodičovství“.

Co je to respektující rodičovství?

Respektující rodičovství, někdy nazývané „moudré rodičovství“, zahrnuje stanovení norem a přísných pravidel (např. utrácet pouze peníze, které vyděláte) a zároveň respektování rozhodnutí dětí (např. nechat je vybrat si vlastní aktivity po škole).

Když se rodiče poprvé dozvídají o výhodách respektujícího rodičovství, často jim připadají překvapivé a kontraintuitivní.

Proč by rodič měl nechat malé dítě, aby se rozhodovalo samo? Je mnohem snazší zakročit, než vaše dítě udělá něco, co se na první pohled evidentně špatný nápad, jako je nošení halloweenského kostýmu do školy v lednu nebo rozebrání rádia.

Ale respektující rodiče oceňují individualitu a nesnaží se diktovat jejich dětem, co by je mělo zajímat nebo jak se mají vyjadřovat.

Na rozdíl od populárních výchovných stylů, jako je „uvolněný“ (permissive), který dětem přehnaně holduje, aby se vyhnuly konfliktům, nebo naopak „autoritářský“ (authoritarian), kde je komunikace jednosměrná s malým ohledem na emoční potřeby dítěte, respektující rodičovství znamená vidět děti jako nezávislé, racionální bytosti.

Renomovaná psycholožka Angela Duckworth ve své knize „Grit“ souhlasí s tím, že je to nejlepší způsob, jak vychovávat děti. Píše:

„Respektující rodiče dokáží přesně odhadnout psychologické potřeby dětí. Oceňují, že děti potřebují lásku, hranice a volnost, aby dosáhly svého plného potenciálu. Jejich autorita je založena spíše na znalostech a moudrosti než na moci.“

3 pilíře respektujícího rodičovství

Struktura

  • Nechte děti, aby se rozhodovaly samy, pokud jsou splněny specifikované podmínky.
  • Proveďte je tím, jak lze věci dělat lépe.
  • Očekávejte, že budou dělat věci, i když jsou těžké.

Struktura je dítěti oporou. Je to něco, čeho se mohou přidržet, co je vede na jejich cestě, ale nesmí jim odstraňovat překážky z cesty.

Tomáš vyrůstal s přísnými pravidly a spoustou hranic, ale jeho rodiče mu dali naprostou svobodu, aby mohl jít za svými cíli.

„Očekávalo se, že dostanu samé jedničky. Nebylo to snadné, ale dokud jsem to dělal, moje máma mě nechala hrát všechny videohry, které jsem chtěl. Bral jsem to jako férový obchod,“ cituje Bisnow ve své knize.

Tomášovi chyběl jeden ročník do absolvování vysoké školy s titulem v oboru bioinženýrství, když dostal příležitost stát se stážistou u Electronic Arts, předního výrobce videoher.

Jeho rodiče z toho nebyli nadšeni, ale nechali ho odejít z vysoké školy a jít za svým snem vytvářet videohry. Později se stal hlavním producentem Riot Games pro hru League of Legends, která má dnes 180 milionů hráčů.

Podpora

  • Dejte dětem právo na vlastní úhel pohledu.
  • Respektujte jejich soukromí.
  • Nesnažte se neustále opravovat to, co dělají nebo říkají.

D. A. Wallach je úspěšný investor v technologickém sektoru. Jednou z jeho raných investic byla firma Spotify, která mu přinesla ohromné zisky.

Když bylo Wallachovi osm let, začal se zajímat o investování, a tak mu máma dala nějaké peníze a otevřela mu účet. Strávil hodiny zkoumáním společností. Jeho matka mu řekla svůj názor, ale on se musel rozhodnout, kam investovat.

Wallach ztratil většinu peněz během šesti let, ale jeho máma mu řekla, že prohra je součástí procesu učení.

Ne každý si může dovolit dát svému dítěti peníze, aby se naučilo investovat. Ale Wallachova matka rozvíjela jeho talent i jinými způsoby, které nestály peníze: analyzovala, diskutovala s ním a debatovala o jeho volbách, zacházela s ním jako s dospělým a netrápila se neúspěchem.

Láska

  • Dejte dětem vědět, že se na vás mohou obrátit s žádostí o pomoc.
  • Dávejte jim pozornost a svůj nerušený čas.
  • Společně se zapojujte do aktivit, které rozvíjí soucit a sounáležitost

Breegan Jane je interiérovou designérkou a moderátorkou pořadu HGTV „Extreme Makeover“. Je také filantropkou a působí v představenstvu organizace na podporu matek samoživitelek.

Její rodiče ji učili soucitu a ukázali jí, jak zvládat nepřízeň osudu pomocí odolnosti a kreativity.

„Bylo mi 11 let, když jsme poprvé šli pomáhat druhým v rámci misijní práce. Dávali jsme oblečení lidem ve městě v Mexiku, kde nebyl dostatek čisté vody,“ řekla. „Byla jsem šokována chudobou.“

Nyní, když je Breegan sama mámou, oceňuje, že je důležité naučit děti dávat a pomáhat. Se svými dvěma syny se často účastní dobrovolných akcí v potravinové bance.

„Teď si uvědomuji, že většina rodičů nevystavuje své děti smutným pravdám, ale moji rodiče to dokázali tím, že kromě bolesti mi ukazovali i naději,“ řekla. „Vždy se soustředili na všechno dobré, co jsme mohli udělat a přinést ostatním.“

Jak začít s respektující rodičovstvím

Respektující výchovný styl není novinkou, ve svém učení ho praktikovala už před sto lety paní Maria Montessori. Máte-li chuť dozvědět se víc o jednotlivých aspektech výchovy v tomto stylu včetně toho, jak nastavit pravidla a „ubránit je“ bez křiku a frustrace, jak (ne)používat odměny a tresty nebo jak odpovídat na otázky dítěte tak, aby v něm zůstala přirozená zvídavost a rozvíjelo si své znalosti a dovednosti, nahlédněte pod pokličku montessori pedagogice.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář