fbpx

Jak vychovávat děti s láskou i rozumem? Osvědčené tipy, inspirace i dárečky ve formě slev najdete zde >>

Pravda o Montessori: skvělý přístup nebo zbytečná investice?

Montessori pedagogika je přístup k učení, který klade důraz na samostatnost, zvídavost a respektující přístup k dětem. Tento přístup je čím dál populárnější mezi rodiči dětí do 6 let, kteří hledají efektivní způsoby, jak rozvíjet potenciál svých dětí. Ale co přesně montessori pedagogika obnáší a proč by měla být na vašem radaru?

Pojďme se si dnes udělat takový menší vstup do světa výchovy dětí a dříve, než montessori přístup k výchově odsoudíte nebo se do něho naopak zamilujete, stejně jako my, tak si shrneme pár důležitých informací o tom, co nám tento způsob výchovy nabízí a jaké jsou jeho výhody, ale i nevýhody. To zní fér, ne?

Co je montessori pedagogika a proč je tématem dnešní doby?

Montessori pedagogika, vyvinutá Marií Montessori na začátku 20. století, se zaměřuje na individuální učení, praktické zkušenosti, podporu samostatnosti a respekt. Každé dítě je jedinečné a učí se vlastním tempem, což je klíčový prvek tohoto přístupu. Děti se učí prostřednictvím činností, které jsou relevantní pro jejich každodenní život, což jim pomáhá rozvíjet dovednosti a nezávislost.

V dnešní době rodiče stále více hledají vzdělávací metody, které podporují nejen akademický, ale i osobnostní rozvoj jejich dětí. Montessori pedagogika nabízí komplexní přístup, který zahrnuje rozvoj intelektu a smyslů, podporu přirozené zvídavosti a laskavý a respektující přístup. Montessori aktivity stimulují všechny smysly a podporují komplexní myšlení, což dětem umožňuje objevovat a experimentovat. Rodiče se učí, jak být laskavými, ale stále stanovovat jasné hranice.

Nejčastější otázky, které rodiče řeší

  1. Je montessori styl vzdělávání jen pro klidné děti a těm pobíhajícím je vstup zakázán? Musí být dítě vychováváno dle principů montessori už odmala?
  2. Jakou roli hrají pomůcky? Kolik jich musím mít a na kolik mě to vyjde? 
  3. Jak mám podpořit samostatnost dítěte? Co když si ani neumí nebo nechce hrát samo? Jak to zařídit, aby bylo více samostatné?
  4. Není montessori spíše jen takový punk neboli „cochcárna“, kdy si bude dělat jen to, co chce a přeroste mi přes hlavu bez jasných pravidel a hranic?
  5. Jak dítě vtáhnout do učení se něčeho nového? Jak v něm probudit chuť zkoušet a poznávat? Jak pokládat otázky a udělat z toho nenásilné vedení bez neustálých příkazů?

Otázek a obav mohou mít samozřejmě rodiče daleko více, ale ve skrze jsou to pořád ty samé, jinak třeba napsané, ale opakují se. A protože ne každý má chuť číst odpovědi a hledat v textu, natočili jsem pro vás 5 opravdu krátkých videí, kde si tyto situace probereme a ukážeme si, jak na to vše pohlíží montessori přístup a třeba zjistíte, že to stojí za to pustit se do toho také.

Co o videích říkají maminky, které už je viděly?

Videa mi přišla hezká a srozumitelná, pro úplné nováčky jsou super!
Vyhovuje mi formát krátkého videa s praktickými informacemi.
Zaujalo mě, že montessori je přístup k výchově jako takové a ne jen pomůcky.

Abychom našli odpověď na naši úvodní otázku, zda je montessori skvělý přístup a nebo jen zbytečná investice, je jasné, že je potřeba se na celý koncept podívat trošku více než jen jako z rychlíku. Za nás, je to ale jednoznačné – pokud chci dítě vychovávat k samostatnosti, přemýšlení v širších souvislostech a dát mu dostatek prostoru a možností, aby rozvíjelo svůj (třeba zatím skrytý) potenciál, pak je montessori přístup top.

Odemkněte potenciál svých dětí, podívejte se na naši webovou stránku věnovanou právě montessori přístupu ve výchově dětí a načerpejte informace, které vám pomohou udělat si jasnější názor.

Komentáře

Přidat komentář