fbpx

Měsíc duben je měsícem knihy. Zde jsou tipy na to, jak uspořádat první knihovničku Vašeho děťátka, jak si s dětmi číst a komunikovat během čtení, jaké knížky pro děti a podle čeho vybírat a mnoho dalšího.

Rozvoj dětí do 3 let mě facinuje, proto se jako lektorka věnuji právě jim

Začít podnikat na mateřské může být jedním ze způsobů, jak najít cestu uplatnění, která umožní být stále mámou na prvním místě, získat spoustu nových zkušeností a přitom nevypadnout z pracovního procesu. Zkusit si to, se rozhodla i Kateřina Kučová, která se věnuje lektorství kurzů pro děti do 3 let v Ostravě.

Představení:

katka-kucova-toddler-600Jmenuji se Kateřina Kučová a jsem maminkou dvou dcer (2 a téměř 6 let), které mě každý den neustále překvapují vším, co vnímají, čeho si všímají, jak reagují na různé podněty a lidi kolem sebe. Již od narození mé první dcery v roce 2010 jsem se intenzivně zajímala o psychomotorický vývoj dítěte a rozvoj jeho schopností a dovedností, s druhou dcerou se tento zájem ještě více prohloubil a vyústil i v práci při rodičovské dovolené, která mě baví a maximálně naplňuje.

katka-kucova-600Vnímám mateřství hodně pocitově, intuitivně. Díky oběma mým dětem jsem se naučila spoustě věcí a věřím, že kupu dalších mám ještě před sebou. Jak budou postupně růst ony, budu s nimi růst i já. Je to naše společná cesta, na níž se od sebe učíme navzájem.

Jak zvládáš 2 děti a práci lektorky?

Není to úplně jednoduché, protože práce lektorky není navíc jedinou prací, kterou si při rodičovské dovolené přivydělávám…každopádně je to ale práce s dětmi, která mě baví a naplňuje. Našla jsem se v ní a dá se říci, že mě k této činnosti přivedly právě ony, mé holčičky. V péči o děti mi ale také hodně pomáhá můj manžel, jsme si rovnocennými partnery, co se dětí a domácnosti týče.

Někteří lidé si myslí, že když máma pracuje na mateřské, musí to být na úkor dítěte. Máš ten pocit nebo to třeba tvým dětem i něco přináší?

(Směje se) Je to na úkor vlastního spánku, děti rozhodně zanedbávat nechci, proto nepracuji, ale dnešní doba je bohužel složitá a rozpočet mladých rodin nikterak závratný. Je mnohdy třeba přičinit se i svým vlastním dílem a nenechat to jen na mužském protějšku. A přínos pro děti? Co se mi rozhodně potvrdilo v praxi, je to, že pokud se máma na mateřské či rodičovské dovolené realizuje prací nebo koníčkem, který ji baví, jsou spokojenější a klidnější i její děti.

Proč právě znakování s Baby Signs?

KaterinaKucovaCelá koncepce vytvořená americkými doktorkami vývojové psychologie Lindou Acredolo, Ph.D. a Susan Goodwyn, Ph.D. mě oslovila už v roce 2010, kdy jsem porodila první dceru. Ke znakování jsem se ale více prakticky dostala až s mou druhou dcerou v roce 2014 a účinky tohoto způsobu komunikace mě doslova pohltily.

Když jsem zvažovala, jakým směrem se dále vydat a kde mohu své zkušenosti uplatnit a zároveň se spoustu nového dovědět, bylo lektorství s Baby Signs a Go Kids! pro mě jasnou volbou. Koneckonců, o tom, že to má smysl a obrovský význam pro komunikaci malých dětí, mě ostatně opět přesvědčily právě mé dcery:) Proto jsem se v roce 2015 rozhodla stát se certifikovanou lektorkou programů Baby Signs a Go Kids! a pokusit se rozšířit povědomí o těchto programech i k nám do Ostravy, kde v tu dobu kurzy znakování nebyly vůbec nabízeny.

Jaké kurzy v současné době otevíráš nebo se chystáš nabídnout rodinám s malými dětmi?

briskovani-katka-kucovaOd června se v Ostravě – Porubě rozbíhají nové kurzy – „Zábava na bříšku“ pro miminka ve věku od 2-6 měsíců a navazující kurz „Znakujeme se zpěvem a hrou 2“ pro miminka a batolátka ve věku 6-24 měsíců, které zábavnou, ale i poučnou formou začleňují znaky do života malých dětí, jež ještě neumí používat řeč jako prostředek komunikace, ale přesto už o ni výrazně jeví zájem. Nejpozději během prázdnin bych ráda uvedla i semináře pro rodiče týkající se rozvoje emoční inteligence u dětí ve věku 0-3 roky a po prázdninách zopakovala také kurz Hurá na nočník, který nabízí jedinečný způsob, jak naučit děťátko chodit na nočník nejpozději do 2 let jeho věku. Pořádám i Baby Signs semináře pro rodiče – dvouhodinový kurz pro rodiče, kde se mohou dovědět vše k tomu, aby se svým děťátkem mohli začít znakovat. No a pokud se mi podaří složit certifikační zkoušky, chtěla bych záříjovou nabídku rozšířit i o kurzy angličtiny pro nejmenší děti do 3 let s Go Kids! English, kde znaková řeč pro batolata plní úlohu jakéhosi „mostu“ mezi mateřskou řečí a cizím jazykem.

Další zajímavou nabídkou pro rodiče a jejich děti pak mohou být i zcela nové kurzy v rámci programu Rozvíjím se, které jsem přeložila pro Go Kids! z angličtiny do češtiny. Jedná se o kurz „Miminko a já – učím se hrát si s malým sourozencem“ zaměřený na rozvoj raně sourozeneckých vztahů, kurz „Mňam – učím se stolovat“ o dobrém chování nejen při jídle a poslední kurz, který ještě nemá svůj oficiální název v češtině, se pak zaměřuje na rozvoj zraku u miminek, který není automatickou schopností, ale naučenou dovedností. Nabídka je tedy dost široká.

Vedeš jen kurzy pro rodiče a jejich děti ve věku od 0-3 let?

Kata-Kucova-lektorka-smZatím ano, i když koncepce autorek programu Baby Signs zahrnuje programy pro děti od narození prakticky až do předškolního věku. Vždycky mě ale fascinoval a dodnes mě nepřestává udivovat ten jedinečný vývoj, který už se nikdy v životě nebude s takovou dynamikou opakovat, jako je tomu právě u dětí ve věku od narození do 3 let.

Nejvýraznější pokroky mohou rodiče zaznamenat hned v prvním roce života malého děťátka. Pokud je miminko správně stimulováno a má kolem sebe zajímavé podněty odpovídající jeho věku a láskyplné prostředí vytvářené rodiči, je radost sledovat, s jakými pokroky vnímá a objevuje svět kolem sebe. Právě proto teď začínám pořádat i se zcela jedinečným kurz pod názvem „Zábava na bříšku“ v rámci programu Rozvíjím se. Ten nabízí odpovědi na otázky, kolik času by mělo miminko trávit na bříšku a co s tím, když se mu nechce. Maminky se při veselých písničkách a aktivitách s dětmi naučí, co se dá na bříšku dělat a jaký to má vliv na rozvoj miminka.

Kde kurzy pořádáš a kam se na tebe mohou maminky obracet?

Pro kurzy rodičů s dětmi, které se konají pravidelně každý čtvrtek, jsem vybrala mému srdci blízké místo ve Středisku turistiky v Ostravě – Porubě, které nabízí ideální podmínky a prostor pro vedení těchto kurzů. Nabídku pak doplňuji zhruba jednou měsíčně o nabídku seminářů pro rodiče Baby Signs® a Go Kids!®, pro něž jsem využívala a budu opět ráda využívat příjemné prostory ostravského KOVORKU při Centru podpory inovací v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.

V případě zájmu o bližší informace pravidelně aktualizuji své webové stránky https://ranakomunikace.wordpress.com a spravuji i stránku na Facebooku pod názvem Raná komunikace. Maminky mohou využít pro přímý kontakt i e-mailovou adresu ranakomunikace@seznam.cz. Ráda zodpovím případné dotazy ke znakování a budu se těšit i na nové účastníky v kurzech, které připravuji. Registrace do mých kurzů je zde.

Děkuji za rozhovor a přeji ti spoustu radosti s dětmi… nejen těmi tvými doma, ale i s miminky a batolátky na tvých lekcích.

Jak se stát lektorkou programů GoKids a Babysigns najdete zde.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Klikněte na tlačítko výše.

Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář