Využijte vánoční slevy v eshopu 15 - 52%. Garantujeme doručení do Vánoc.

Kdy je nejlepší čas začít učit dítě angličtinu

Zdánlivě jednoduchá otázka, na kterou vám ale dá každý asi trochu jinou odpověď. Pojďme se na to podívat z pohledu vědy i zkušeností v roli rodiče a lektora angličtiny pro děti různého věku.

Čím dřív, tím líp

Objektivně vzato, dítě je schopné učit se angličtinu kdykoliv, takže ať je v jakémkoliv věku a ještě jste nezačali, právě teď je pro něj ten nejlepší čas začít. Čím dříve se začne učit, tím dříve má šanci se angličtinu naučit a začít ji používat a dále rozvíjet, aby mu sloužila po celý život. To, v jakém věku je vaše dítě právě teď, ovlivní, jak snadné, nebo náročné, bude angličtinu učit a také jaké metody bude třeba zvolit, aby se dítě angličtinu naučilo opravdu dobře.

Cílem je dokonalé zvládnutí jazyka

Teď se zastavme u toho, co je vaším cílem. Pokud vám totiž stačí, aby dítě mělo z angličtiny jedničky a postupovalo podle osnov ve škole, tak následující informace nebudou pro vás to pravé. Jestli jste ale jedním z těch rodičů, kteří chtějí, aby jejich dítě umělo opravdu dobře anglicky a to co nejdříve, tak neváhejte pokračovat ve čtení. Čím dříve totiž zvládne pokročit v angličtině natolik, že jí dokáže používat, na své věkové úrovni, jako druhý jazyk, tím snazší a přirozenější bude postupný rozvoj jazyka, který se stane jeho druhým, zcela funkčním jazykem.

Takže pokud vaším cílem je pomoci vašemu dítěti zvládnout angličtinu jako svůj druhý jazyk, právě pro vás tento článek píšu.

Začínáme s miminky

Tak tohle je ideální stav. I já jsem takto začínala s oběma svými dětmi a oba jazyky se u nich rozvíjely simultálně. Vzhledem k tomu, že žijeme v České republice, mluvili jsme doma téměř výhradně anglicky a děti češtinu vstřebávaly z okolí. Ne každý, ale tohle může nebo chce zavést, což úplně chápu – to ale neznamená, že nemůžete s angličtinou začít. Pokud maminka umí anglicky, může na dítě hovořit při některých denních činnostech. Teď vás možná napadne otázka, že se říká, že maminka by měla na dítě mluvit jen jedním jazykem, a nebo že mu můžete uškodit, když máte v angličtině přízvuk, Pokud ano, tak tohle jsem už zmiňovala v článku o mýtech a radách, které mohou vašemu dítěti uškodit. Pokud začínáte dítě učit ještě předtím, než se rozmluví v češtině, využíváte neopakovatelného období, kdy se snadno pokládají základy jazyka, na kterých pak dítě může snadno stavět.

Začínáme s batolaty

I pokud vám už první rok proplul mezi prsty, stále je možné vaše dítě začít učit angličtinu a stále je ještě v období, kdy je na to jeho mozek připraven – jako houba nasává cokoliv, co se k němu dostane. Čím dále je ale rozvoj řeči dítěte, tím těžší bude angličtinu představit. Dítě se vám začne trochu bránit a hlavně vám bude odpovídat česky. Je potřeba ale vydržet a nevzdávat to. Pokud uděláte učení co nejzábavnější a proložíte to i společným čtením anglických leporel, hraním v angličtině a i nějakou tou anglickou pohádkou, dítě si zvykne na nový jazyk a přijme ho. Zdrojem inspirací vám mohou být kurzy a výukové materiály GoKids English.

Začínáme ve školce

Tohle období já osobně považuji za nejnáročnější k počátku učení. Dítě ještě není dostatečně vyzrálé na to, aby pochopilo, proč je pro něj dobré se angličtinu učit a jeho čeština už je na takové úrovni, aby všemu chtělo rozumět a o všem si chtělo povídat. Také si už všechno překládá do češtiny, takže je mnohem těžší najít cestu, jak angličtinu zábavně a bez češtiny učit. I když to není snadné, tak to ale jde a opět platí, lepší teď než později. Pokud s vámi ladí Montessori přístup, pak vám mohou inspiraci dodat kurzy GoKids English pro děti od 3 do 6 let.

Začínáme ve škole

Pokud vaše dítě došlo až do školního věku bez znalosti angličtiny, je potřeba si uvědomit, že je nenávratně venku z období, kdy se jazyk rychle a přirozeně rozvíjel. Jeho přirozená vstřebávací schopnost je pryč, ale díky platicitě mozku má stále šanci jazyk dokonale zvládnout. Bude to ale chtít mozek na jazyk nejprve připravit. Tohle je v naší zeměpisné šířce poněkud nový koncept, ale ve světě se metoda založená na neurovědeckých poznatcích, která začíná tím, že trénuje nejprve náslechy anglických fonémů (zvuků), tak jako to dělalo miminko a zároveň trénuje základní kognitivní funkce v angličtině, aby se jazyk opět mohl snadněji a přirozeně vstřebávat, běžně používá. Pokud vás zajímají podrobnosti, najdete je v článku Jak připravit mozek na angličtinu.

Bez frekvence a intezity to nejde

Pojďme si ale nalít čistého vína a řekněme si, že pokud chceme, aby dítě zvládlo angličtinu tak, že ji dokáže používat jako svůj druhý jazyk, nestane se to jen tak. Nestačí chodit 1x za týden na kurzy, nestačí dítěti koupit pár knížek a vložit je do knihovničky, nestačí občas pustit nějaký film v angličtině. Zvládnutí jazyka chce čas. I mateřštinu dítě zvládlo jakž takž až po 3 letech každodenního kontaktu s jazykem. A to bylo v ideálním čase, kdy jeho mozek pracoval na plné obrátky a vstřebával doslova každé slovo. Protože to tedy chce spoustu času stráveného v angličtině, učení angličtiny se u dětí tedy nedá plně „outsourcovat“.  Pokud chceme, aby se dítě anglicky dobře naučilo, budeme tomu muset věnovat pár let, kdy s tím dítěti pomůžeme. Kurzy mohou být skvělým zdrojem inspirací. Zkušený lektor vám může být mentorem na vaší cestě s dítětem, ale hodně toho bude na vás, jako rodiči. Nemusí to být ale vůbec nepříjemná řehole – může to být prima zábava a časem úplně přirozená součást každodenního života. Vždyť stačí dělat vše, jak děláte, jen některé věci dělat v angličtině.

Jak může maminka pomoci dítěti naučit se anglicky

Tohle je velké téma často dostávám otázky na konkrétnější tipy, jak na to. Proto připravujeme online kurz pro rodiče, kteří se do toho chtějí pustit. Už teď se můžete přidat do seznamu rodičů, které budeme informovat o všem, co v této snaze podnikáme. Zaregistrujte se zdarma zde.

Zveme vás na webinář zdarma na téma  Jak naučit dítě angličtinu

Tenhle webinář je ideální zejména pro rodiče miminek a batolat. Koná se 6. 5. 2019 ve 20 hodin. Registrujte se na webinář pro rodiče miminek a batolat zde. Pokud doma máte školní děti, nenechte si ujít webinář o tom, Jak naučit školní dítě angličtinu.

 

O autorce:

Ing. Michaela Tilton, MBA – vystudovala VŠE v Praze a poté odešla na 11 let do USA, kde vystudovala management na University of California Los Angeles. Poté zastávala manažerské pozice v oboru komunikačních technologií. Od roku 2007 se věnuje inovativním formám vzdělávání. Je ovlivněna studiem Montessori pedagogiky a výzkumy neurověd v oblasti rozvoje jazyka. Přivezla do Čech licence na několik vědecky založených vzdělávacích programů, školí lektory a učitele. Je spoluautorkou knihy o výchově S láskou i rozumem a autorkou vzdělávacích kurzů pro děti i dospělé. V současné době se Michaela věnuje především podpoře rozvoje angličtiny u českých dětí. Je mámou dvou bilingválních holek a přeje si, aby stejnou výhodu dokonalé angličtiny měly i další děti.

Inspirace

Líbil se vám článek?

Chcete dostávat upozornění na podobné články a inspirace emailem?  Můžete se kdykoliv odhlásit.

Najděte kurzy ve vašem městě

Komentáře

Přidat komentář